Dodano: 03 sierpnia 2023

Serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby, na seminarium pt. "Empiryczna ewaluacja sposobów kartograficznej prezentacji zmian klimatu z wykorzystaniem metody eye tracking". Seminarium wygłosi mgr Konrad Wróblewski.

Seminarium odbędzie się 11 września 2023 r. w Instytucie Geodezji i Kartografii o godzinie 10:00 w Sali Konferencyjnej na 2 piętrze. W seminarium będzie można również wziąć udział online poprzez aplikację MS Teams.

Link do spotkania: LINK

Zmiany klimatu to temat nieustannie towarzyszący nam w dzisiejszych czasach. Są jednym z największych zagrożeń środowiskowych, społecznych i ekonomicznych. Aby lepiej zrozumieć zachodzące zmiany i zidentyfikować ich skutki, niezbędne jest dokładne monitorowanie i przedstawienie danych dotyczących zmian klimatu.

Ważną rolę w przekazywaniu informacji odgrywają kartografowie. Ze względu na przestrzenny charakter zmian klimatu, mapa to jedna z najpopularniejszych sposobów prezentacji tego rodzaju danych. Mapy umożliwiają zrozumienie złożonych wzorców i tendencji zmian, które występują w skali globalnej, regionalnej i lokalnej. W związku ze znaczeniem tematu, można zadać sobie pytanie: jak prezentować dane dotyczące zmian klimatu, aby były one zrozumiałe dla przeciętnego użytkownika mapy?

Jest wiele sposobów na prezentację zmian klimatu. W zależności od sposobu prezentacji, możemy osiągnąć różne efekty, jak i oddziaływać w różny sposób na użytkowników. Ważne jest poznanie skutecznych i użytecznych metod do prezentacji tak ważnego tematu.

Wykorzystanie eye trackingu w badaniach kartograficznej prezentacji zmian klimatu, a dokładnie anomalii temperatury powietrza, pozwala na lepsze zrozumienie jak odbiorcy analizują informacje na mapach. Pozwala to na identyfikację kluczowych elementów mapy, które przyciągają uwagę i wpływają na proces podejmowania decyzji.

Prezentacja przedstawia wyniki pracy magisterskiej realizowanej w Katedrze Geomatyki i Systemów Informacyjnych na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Celem pracy było porównanie użyteczności dwóch sposobów kartograficznej prezentacji danych dotyczących zmian klimatu.