Marek Baranowski - Seria Monograficzna nr 15

Cena: 40 zł

Infrastruktura informacji przestrzennej w ujęciu systemowym

Praca stanowi syntezę dorobku naukowego autora w zakresie systemowego ujęcia problematyki infrastruktury informacji przestrzennej (IIP). Została ona oparta na monotematycznym zestawie prac naukowych opublikowanych w latach 1995–2011. Składa się z siedmiu rozdziałów, z których pierwszy poświęcono istocie informacji przestrzennej. Zawiera on również zestawienie wybranych terminów i ich defi nicji z zakresu systemów geoinformacyjnych, ich przedmiotu i odnoszących się do dyscypliny, która jest im poświęcona. Kolejny rozdział stanowi omówienie powstania infrastruktur informacji przestrzennej, które pojawiły się jako rozwiązanie problemu dynamicznego i nieuporządkowanego rozwoju systemów informacji geografi cznej, ich zastosowań i wytworzonych przez nie zasobów informacyjnych.

Trzeci rozdział poświęcono zakresowi przedmiotowemu infrastruktury informacji przestrzennej w ujęciu nieco różnym od przyjmowanych w różnych opracowaniach, a także dokumentach formalnych. W następnym rozdziale omówiono złożoną problematykę zbiorów danych przestrzennych, również w kontekście dyrektywy INSPIRE, która określa specyfi kacje danych, stanowiące podstawę oceny stopnia zgodności tych zbiorów.

W rozdziale piątym przedstawiono model współdziałania w infrastrukturze informacji przestrzennej, wypracowany przez autora w okresie ostatnich kilkunastu lat, poczynając jeszcze od okresu poprzedzającego powstawanie infrastruktur informacji przestrzennej. Pokazuje on proces kształtowania i rozwoju jego poglądów w tym zakresie. Istotną jego część stanowi wypracowana typologia ról i funkcji poszczególnych grup interesariuszy IIP. W następnym rozdziale omówiono procesy harmonizacji i integracji w infrastrukturze informacji przestrzennej, decydujące o osiągnięciu stanu interoperacyjności, a więc głównego celu IIP. Szczególnej uwadze czytelnika poleca się część tego rozdziału poświęconą procesom harmonizacji i integracji zbiorów danych przestrzennych, która przedstawia
model wypracowany przez autora.

W podsumowaniu podkreślono pewną trudność implementacji infrastruktur informacji przestrzennej polegającą na tym, że jej pokaźny wymiar czasowy (w przypadku INSPIRE to okres kilkunastu lat) stwarza problemy utrzymania stabilności przyjętych rozwiązań systemowych w konfrontacji z ogromną dynamiką zmian technologicznych, a także kulturowych.