Prace IGiK - zeszyt 105 tom XLIX

Jan Kryński
Misja satelitarna CHAMP – pierwsze wyniki i perspektywy badawcze

Misja CHAMP (CHAllenging Minisatellite Payload), trwająca od 15 lipca 2000 roku, jest pierwszą w historii misją satelitarną przeznaczoną do kompleksowego badania Ziemi jako systemu złożonego z elementów stałych, ciekłych i gazowych, wykazujących zmienność w czasie i przestrzeni oraz wzajemnie na siebie oddziałujących w różnych skalach czasowych, za pomocą aparatury pomiarowej umieszczonej na niskim satelicie. Tematyka badawcza misji CHAMP koncentruje się wokół badania pola grawitacyjnego i pola magnetycznego Ziemi z uwzględnieniem ich zmienności w czasie oraz badania stanu i dynamiki neutralnej atmosfery i jonosfery. Stan zaawansowania programów badawczych oraz dyskusja wyników uzyskanych z pierwszych 18 miesięcy trwania misji były przedmiotem konferencji naukowej zorganizowanej w styczniu 2002 roku w Poczdamie. W niniejszej pracy przedstawiono przegląd zadań badawczych związanych z realizacją misji CHAMP, problemów naukowych i technicznych dyskutowanych na konferencji, a także wyników uzyskanych i spodziewanych do otrzymania w dalszej fazie trwania misji.

Jerzy Janusz
Błędy skali w sieciach liniowych do wyznaczania przemieszczeń poziomych

W pracy wykazano, że identyfikowanie punktów stałych i obliczanie przemieszczeń poziomych w sieciach liniowych i liniowo-kątowych przy użyciu 4-parametrowej transformacji konforemnej prowadzi do błędnych wyników w przypadku, gdy współczynnik zmiany skali osiąga istotne wartości, tj. różni się niezaniedbywalnie od współczynnika zmiany skali wyznaczonego z powtarzanych komparacji dalmierza(y) używanego(ych) przy pomiarach okresowych, których wyniki redukowano lub nie o wartości poprawek komparacyjnych. W przypadku posługiwania się tą transformacją należy zawsze obliczać wartość współczynnika zmiany skali i gdy jest on zbyt duży, dokonać ponownej identyfikacji punktów stałych przy użyciu 3-parametrowej transformacji izometrycznej.

Jerzy Janusz
Liniowa niwelacja trygonometryczna

Przedstawiono sposób wykonywania pomiaru ciągów niwelacyjnych metodą liniowej niwelacji trygonometrycznej z wykorzystaniem precyzyjnego tachimetru elektronicznego i dwóch luster dalmierczych z tarczami celowniczymi na tyczkach o jednakowej długości, z regulowanymi podpórkami.

Bogdan Dobrowolski
Koncepcja numerycznego modelu geometrii torów w procesie napraw nawierzchni

Artykuł omawia zagadnienia wymogów dokładnościowych wyznaczania geometrycznej osi torów przeznaczonych dla dużych szybkości pociągów. Zawiera także charakterystykę Kolejowej Osnowy Specjalnej i pomiarów osi torów w nawiązaniu do osnowy odpowiedniej do tych wymagań. Na koniec przedstawiona jest w zarysie koncepcja numerycznego modelu geometrii torów.

Albina Mościcka
Wykorzystanie technologii Flash do opracowania interaktywnej mapy krajobrazowej Karkonoskiego Parku Narodowego

W artykule opisano jeden ze sposobów prezentacji wektorowych danych kartograficznych na interaktywnych stronach internetowych. Przedstawiona została technologia Flash, dająca olbrzymie możliwości zamieszczania takich danych na stronach www oraz Interaktywna Mapa Krajobrazowa Karkonoskiego Parku Narodowego, wykonana z wykorzystaniem tej technologii.

Anna Wrochna, Waldemar Rudnicki
Wizualizacja krajobrazu metodą perspektywiczną z zastosowaniem zdjęć lotniczych i satelitarnych przy wykorzystaniu nowych technik komputerowych

W artykule przedstawiono sposób wizualizacji krajobrazu metodą perspektywiczną z zastosowaniem zdjęć lotniczych i satelitarnych przy wykorzystaniu nowych technik komputerowych. Opisano dotychczas stosowane metody wizualizacji. Przedstawiono przykłady wizualizacji krajobrazu.