Seminarium Zastosowanie wieloletnich obserwacji satelitarnych do monitorowania wegetacji lasów w Polsce

Dodano: 21 października 2020

Serdecznie zapraszamy na pierwsze zdalne Seminarium IGiK, w czasie którego dr Maciej Bartold wygłosi wykład pt. "Zastosowanie wieloletnich obserwacji satelitarnych do monitorowania wegetacji lasów w Polsce".

Seminarium rozpocznie się 26 października 2020 r. o godz. 9:00 w aplikacji Microsoft Teams.

Link do spotkania: KLIK

Seminarium dotyczy rozprawy doktorskiej Macieja Bartolda, zatytułowanej "Zastosowanie wieloletnich obserwacji satelitarnych do monitorowania wegetacji lasów w Polsce", obronionej we wrześniu ub. na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych w Uniwersytecie Warszawskim.

Celem rozprawy doktorskiej było sprawdzenie możliwości śledzenia zmian fenologicznych lasów liściastych na podstawie teledetekcyjnego wskaźnika wegetacji. Podstawą pracy były szeregi czasowe Znormalizowanego Różnicowego Wskaźnika Wegetacji NDVI, wyliczonego ze zdjęć satelitarnych SPOT-VEGETATION i Proba-V z lat 1999-2016. Na potrzeby realizacji badań opracowano maskę obszarów leśnych, na podstawie bazy pokrycia terenu CORINE Land Cover 2012 (CLC 2012) i dostosowaną do rozdzielczości przestrzennej zobrazowań satelitarnych. W oprogramowaniu TIMESAT wyznaczono parametry definiujące przebieg okresu wegetacyjnego tj. początek i jego koniec, długość jego trwania oraz maksymalną wartość NDVI zaobserwowaną w wyznaczonym okresie. Zbadano czasowo-przestrzenną zmienność tych parametrów dla lasów liściastych rozpoznanych w ośmiu krainach przyrodniczo-leśnych. W celu określania wpływu warunków atmosferycznych na terminy początku i końca okresu wegetacyjnego wykorzystano obserwacje meteorologiczne pozyskane z serwisu Tutiempo. Analizy wykazały istotne statystycznie i silne korelacje z maksymalną temperaturą powietrza zaobserwowaną w ciągu trzydziestu dni przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego dla lasów Krainy Bałtyckiej (r = -0,54), Mazursko-Podlaskiej (r = -0,71) oraz Karpackiej (r = -0,76). Ponadto wykazano, że zróżnicowanie dominujących drzew liściastych rozpoznanych w Krainie Mazursko-Podlaskiej wpływa istotnie statystycznie na zmiany początku okresu wegetacyjnego określanego metodą teledetekcyjną. Podsumowując, uzyskano wysoką zgodność na poziomie 75% terminów poczatku i końca okresu wegetacyjnego wyznaczonego metodą teledetekcyjną z termicznym okresem wegetacyjnym określonym metodą Gumińskiego. Badania stanu wegetacji lasów za pomocą narzędzi satelitarnych oraz powiązania go z warunkami meteorologicznymi występującymi w Polsce pozwolą na lepsze zrozumienie przystosowania drzew do zmian klimatu.

Rys. 1 Czasowe zróżnicowanie początku i końca okresu wegetacyjnego lasów liściastych w Polsce, wraz z przebiegami dekadowych wartości wskaźnika wegetacji NDVI w latach 1999-2016 (źródło: opracowanie własne)