Seria Monograficzna nr 20. Wydanie jubileuszowe

WSTĘP. Oddajemy w Państwa ręce monografię opracowaną z okazji siedemdziesięciu lat działalności Instytutu Geodezji i Kartografii, monografię, w której prezentujemy między innymi nasze dokonania na przestrzeni ostatnich pięciu lat.

Trzeba pamiętać, że lista osiągnięć Instytutu od momentu jego powołania 30 marca 1945 roku do dnia dzisiejszego jest bardzo długa i imponująca. Można śmiało powiedzieć, że zawsze szliśmy „w pierwszym szeregu” i jest to już pewnego rodzaju tradycja. Od początku istnienia Instytut wytyczał nowe kierunki, proponował nowe rozwiązania oraz metody, ciągle podnosząc wiarygodność i precyzję osiąganych wyników – dzisiaj nadal tak jest. Dosłownie i w przenośni można stwierdzić, że Instytut w tym, co robił „dosięgnął gwiazd” (Program Interkosmos, Program Copernicus). W ciągu tych siedemdziesięciu lat dla Instytutu pracowało wielu wspaniałych naukowców, chociażby takich, jak prof. dr hab. inż. Wojciech Janusz, prof. dr hab. inż. członek rzeczywisty PAN Bogdan Ney, dr hab. inż. Adam Linsenbarth, prof. dr hab. inż. Wojciech Bychawski, prof. dr hab. Andrzej Ciołkosz. Osoby te były i są niekwestionowanymi autorytetami polskiej geodezji i kartografii, niektóre pracują lub współpracują z Instytutem do dnia dzisiejszego. Koniecznie należy wspomnieć o pasji oraz entuzjazmie, które towarzyszyły pracownikom Instytutu w omawianych dziesięcioleciach. Wszystko to sprawiło, że od samego początku Instytut cieszył się zasłużonym uznaniem w środowisku geodetów i kartografów i do dzisiaj działa jak swoistego rodzaju magnes, który przyciąga wybitne jednostki.

Obecnie stają przed nami nie mniej ważne wyzwania, zmieniają się narzędzia, znacząco poprawiają się dokładności, coraz częściej w tym, co robimy, przekraczamy granice ludzkiej wyobraźni. Potrafimy zdalnie pozyskiwać coraz więcej użytecznych informacji dotyczących naszej planety oraz otaczających nas zjawisk, rozumiemy, jak je dobrze i racjonalnie klasyfikować, zapisywać, gromadzić i przechowywać. Wiemy, jak je interpretować oraz jak twórczo wykorzystywać różne ich zestawienia. Dzisiaj, mając to wszystko na uwadze, trudno przewidzieć, czym będziemy mogli pochwalić się za kolejne pięć lat, jakie rewolucyjne osiągnięcia przesuną granice naszej wyobraźni.

Kierowanie placówką naukowo-badawczą o tak wspaniałej historii i tradycji, mającej tak duży potencjał i możliwości, badającej tak ciekawe zjawiska jest ogromnym wyróżnieniem oraz dużym zobowiązaniem. Postaram się nie zawieść zaufania, jakim mnie obdarzono i sprostać wyzwaniom, jakie stoją przed Instytutem.

Robert Władysław Bauer
Dyrektor Instytutu Geodezji i Kartografii

Beata Konopska
Instytut Geodezji i Kartografii w latach 2010–2015

Jan Kryński
Grawimetria i modelowanie pola grawitacyjnego Ziemi w Instytucie Geodezji i Kartografii

Elżbieta Welker
Badania pola magnetycznego Ziemi prowadzone przez pracowników Instytutu Geodezji i Kartografii

Marcin Sękowski
70 lat Rocznika Astronomicznego

Jan Cisak
Metrologia geodezyjna w Instytucie Geodezji i Kartografii

Andrrzej Ciołkosz
Działalność Instytutu Geodezji i Kartografii w zakresie kartowania użytkowania ziemi

Marek Baranowski
Rozwój systemów informacji geograficznej i ich zastosowań w pracach Instytutu Geodezji i Kartografii

Andrzej Ciołkosz
Z historii zastosowania cyfrowych metod analizy zdjęć satelitarnych w Instytucie Geodezji i Kartografii

Jan Cisak
Obserwatorium Geodezyjno-Geofizyczne Borowa Góra – integralny element w strukturze Instytutu Geodezji i Kartografii

Jan Cisak
Polskie wyprawy polarne w minionym 70-leciu Instytutu Geodezji i Kartografii z perspektywy wspomnień pracowników

Stanisław Dąbrowski
Wyprawy polarne: Spitsbergen 1980 (lato) i Spitsbergen 1987/1988 (roczna)