70 lat Profesora Andrzeja Ciołkosza

Dodano: 09 października 2009

W dniu 8 października 2009 r w sali konferencyjnej Ośrodka Kulturalnego oo. Barnabitów przy ulicy Smoluchowskiego 1 w Warszawie odbyła się sesja naukowa poświęcona 70-leciu profesora Jana Andrzeja Ciołkosza, zorganizowana Dyrektora i Radę Naukową Instytutu Geodezji i Kartografii.

Sesję prowadził dr Marek Baranowski, dyrektor Instytutu Geodezji i Kartografii. Wzięło w niej udział blisko 150 osób, reprezentujących Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Biuro Geodety Województwa Mazowieckiego, Główny Urząd Statystyczny, Centrum Badań Kosmicznych, Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych, Radę Nauki Polskiej, Wydział VII PAN, Komitet Nauk Geograficznych PAN, Komitet Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, uczelnie wyższe (Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Toruński, Uniwersytet Poznański, Uniwersytet Szczeciński, Politechnikę Warszawską, Akademię Górniczo – Hutniczą, SGGW, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu), instytuty naukowe i naukowo - badawcze (IMiGW, IMUZ, IUNG, PIG, IOŚ, IBL), Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID-Warszawa, Oddział Kartograficzny PTG, Klub Teledetekcji Środowiska, Stowarzyszenie Kartografów Polskich, Polskie Towarzystwo Fotogrametrii i Teledetekcji, Komisję Geoinformatyki PAU, członkowie Rady Naukowej i pracownicy IGiK oraz inni liczni goście z kraju i zza granicy.

Otwarcia sesji dokonał dyrektor Instytutu Geodezji i Kartografii dr Marek Baranowski. Następnie prof. dr hab. inż. h. c. Bogdan Ney i prof. dr hab. inż. Adam Linsenbarth zaprezentowali dorobek naukowy i działalność Jubilata. Prof. dr hab. Jan Andrzej Ciołkosz podzielił się z zebranymi refleksjami dotyczącymi jego działalności naukowej. Kolejny punkt programu stanowiły wystąpienia okolicznościowe gości. Zostały one zaprezentowane przez: ministra Andrzeja Jagusiewicza, Głównego Inspektora Ochrony Środowiska; prof. dr hab. Rydszarda Marcinkowskiego, członka korespondenta PAN, zastępcę Przewodniczącego Wydziału VII PAN, prof dr hab. Andrzeja Kostrzewskiego, członka Rady Nauki, Przewodniczącego Komitetu Nauk Geograficznych PAN; prof. dr hab. inż. Piotra Wolańskiego, Przewodniczącego Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN; prof dr hab. Andrzeja Lisowskiego, Dziekana Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego; prof dr hab. Jana Olędzkiego, Kierownika Katedry Geoinformatyki i Teledetekcji WGiSR UW, Przewodniczącego Klubu Teledetekcji Środowiska; prof. dr hab. Mariana Harasimiuka, członka Rady Nauki, wieloletniego Rektora Uniwersytetu im. Marii Curie – Skłodowskiej, prof. dr hab. Jacka Pasławskiego, kierownika Katedry Kartografii WGiSR UW, prof. dr hab. inż. Stanisława Białousza, Kierownika Studium Podyplomowego SIP Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej; prof. dr hab. inż. Jerzego Gaździckiego, Prezesa Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej; prof. dr hab. Marka Granicznego, Dyrektora ds. Państwowej Służby Geologicznej Państwowego Instytutu Geologicznego; prof. dr hab. Edmunda Kacę, Dyrektora Instytutu Melioracji i Użytków Zielonych; prof. dr hab. Wiesławę Żyszkowską, Kierownika Zakładu Kartografii Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego, Przewodniczącą Oddziału Kartograficznego PTG; mgr Jerzego Ostrowskiego (Stowarzyszenie Kartografów Polskich), prof. dr hab. Marka Banaszkiewicza, Dyrektora Centrum Badań Kosmicznych; dr hab. Jacka Kozaka (Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego); dr inż. Ryszarda Dorożyńskiego (Instytut Geografii Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu); dr Andrzeja Kijowskiego (Zakład Geografii Kompleksowej i Kartografii Instytutu Geografii Fizycznej i Kształtowania Środowiska Przyrodniczego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza); dr Adama Iwaniaka (Zakład Kartografii, Fotogrametrii i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu); dyrektor Marię Andrzejewską (Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID-Warszawa) i dyrektora Krzysztofa Mączewskiego, Geodetę Województwa Mazowieckiego.

Następnie zebrani złożyli Jubilatowi życzenia dalszych sukcesów naukowych i osobistych. Po zakończeniu sesji odbyło się spotkanie towarzyskie.