Aktualności

W poniedziałek 23 marca odszedł od nas prof. Bogdan Ney

Z głębokim żalem informujemy, że 23 marca 2020 roku w wieku 85 lat zmarł Prof. dr hab. inż. Bogdan Ney. Wieloletni dyrektor Instytutu Geodezji i Kartografii, czł. rzecz. PAN.

czytaj więcej >

Prezes GUS powołał prof. dr hab Katarzynę Dąbrowską - Zielińską jako członka Naukowej Rady Statystycznej

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego powołał prof. dr hab. Katarzynę Dąbrowską–Zielińską jako członka Naukowej Rady Statystycznej.

czytaj więcej >

Seminarium Klasyczne algorytmy uczenia maszynowego

9 marca 2020 roku w Instytucie Geodezji i Kartografii mgr inż. Kamila Karkowska wygłosi seminarium pt.: „Klasyczne algorytmy uczenia maszynowego”

Wszystkie zainteresowane osoby serdecznie zapraszamy do Instytutu na godzinę 9:00, do sali seminaryjnej na 2 piętrze.

czytaj więcej >

Seminarium w Instytucie Badań nad Rolnictwem w Pretorii

17 lutego 2020 roku odbyło się Seminarium, poświęcone monitorowaniu upraw rolniczych z wykorzystaniem zdjęć satelitarnych, w Instytucie Badań nad Rolnictwem w Pretorii (THE AGRICULTURAL RESEARCH COUNCIL – „ARC”), w którym uczestniczyli zarówno pracownicy ARC jak i prof. dr hab. Katarzyna Dąbrowska-Zielińska z Centrum Teledetekcji IGiK oraz mgr Radosław Gurdak z IGiK. Otrzymaliśmy od Ambasadora Rzeczypospolitej w Pretorii notatkę w powyższego spotkania.

czytaj więcej >

Atak kalimy na zdjęciach satelitarnych

Wielka chmura saharyjskiego pyłu połączyła Saharę z wyspami Kanaryjskimi i sparaliżowała ten region.

czytaj więcej >

Cielenie się lodowca Pine Island na obrazach satelitarnych Sentinel-2

Cielenie się lodowca Pine Island na obrazie satelitarnym Sentinel-2 z dnia 11 lutego 2020 r. Opracowanie: IGiK
W ubiegłym tygodniu miało miejsce oderwanie się olbrzymiej góry lodowej od lodowca Pine Island Glacier (PIG) na Antarktydzie. Szczelinę po raz pierwszy zauważono już w październiku 2019. Pęknięcie miało 30 km długości oraz 60-100 m głębokości i sięgało do powierzchni morza. Takie zjawisko zwane jest cieleniem się lodowca a jego skutkiem jest powstawianie gór lodowych. Oderwany fragment lodowca ma powierzchnię 300 km², co jest wielkością porównywalną do powierzchni Malty. Krótko po oderwaniu góra rozpadła się na mniejsze części, co doskonale widać na zobrazowaniach z satelity Sentinel-2.
czytaj więcej >

W czwartek, 6 lutego odszedł od nas dr Jan Cisak

W czwartek, 6 lutego odszedł od nas dr Jan Cisak.

Długoletni i zasłużony pracownik Instytutu, w ostatnich latach, do czasu przejścia na emeryturę, kierownik Obserwatorium Geodezyjno-Geofizycznego Borowa Góra.

czytaj więcej >

Sentinel-2 obserwuje postępy budowy szpitala w Wuhan

W zaatakowanym przez koronawirusa Wuhan w ciągu zaledwie 10 dni powstał wyspecjalizowany tymczasowy szpital.

czytaj więcej >

Dr inż. Agata Hościło i Dr Jędrzej Bojanowski ekspertami Sekcji Teledetekcji KBKiS PAN

Dr inż. Agata Hościło i Dr Jędrzej Bojanowski z Centrum Teledetekcji IGIK zostali wybrani na ekspertów Sekcji Teledetekcji Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2019-2022.

czytaj więcej >

Prof. dr hab. inż. Jan Kryński członkiem Komitetu Geodezji PAN

Prof. dr hab. inż. Jan Kryński został wybrany do Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk, działającego przy Wydziale IV Nauk Technicznych PAN, na kadencję 2020-2023.

czytaj więcej >