77 LAT IGiK

W dniu 30 marca 1945 roku wypadł Wielki Piątek, II wojna światowa miała się ku końcowi, cały kraj borykał się z utrudnieniami związanymi ze zniszczeniami wojennymi. Warszawa podnosiła się z ruin.

Dekretem z 30 marca 1945 r. „o pomiarach kraju i organizacji miernictwa” utworzono: Główny Urząd Pomiarów Kraju (obecny Główny Urząd Geodezji i Kartografii) oraz związane z tym urzędem Państwową Radę Mierniczą (obecnie Państwowa Rada Geodezyjna i Kartograficzna) oraz Geodezyjny Instytut Naukowo-Badawczy (obecnie Instytut Geodezji i Kartografii).

Zgodnie z Art. 5. do zakresu działania Geodezyjnego Instytutu Naukowo-Badawczego należało:
• przeprowadzanie studiów z zakresu techniki i organizacji miernictwa,
• organizowanie i opracowanie zagadnień w zakresie geodezji,
• publikacja prac z zakresu działania Instytutu,
• współpraca z krajowymi i zagranicznymi instytucjami naukowymi z zakresu geodezji.

Po ponad 10 latach istnienia Instytutu Uchwałą Nr 291-55 Rady Ministrów z dnia 9 kwietnia 1955 r. zmieniono nazwę Geodezyjny Instytut Naukowo-Badawczy na obecną Instytut Geodezji i Kartografii.

Dzisiaj obchodzimy 77 lat istnienia naszego Instytutu, wszystkim współpracownikom i sympatykom IGiK-u, życzymy owocnej współpracy z nami oraz zadowolenia z efektów naszej pracy.

Korzystając z okazji zachęcamy do odwiedzania naszej Biblioteki Cyfrowej, w której znajduje się już ponad 1000 różnych publikacji z naszego bogatego dorobku.
 


Centrum Geodezji i Geodynamiki

Prowadzone przez Centrum Geodezji i Geodynamiki (CGG) prace badawczo-rozwojowe obejmują szeroko rozumianą problematykę geodezji wyższej, geodezji fizycznej, geodezji satelitarnej, astronomii geodezyjnej, geodynamiki, metrologii oraz teorii opracowania i przetwarzania danych geodezyjnych.

Grawimetr kwantowy AQG w Borowej GórzeGłówne kierunki aktywności to: monitorowanie efektów geokinematycznych i geodynamicznych w Obserwatorium Geodezyjno-Geofizycznym IGiK Borowa Góra – jedynym w Polsce prowadzącym kompleksowe obserwacje grawimetryczne, magnetyczne, satelitarne, meteorologiczne, hydrologiczne, a ostatnio również sejsmiczne; doskonalenie i aktualizowanie koncepcji modernizacji i integracji podstawowych osnów geodezyjnych; badanie wiekowych zmian pola magnetycznego Ziemi na obszarze Polski i wybranych regionów Europy; badania zmian przyspieszenia siły ciężkości na potrzeby Międzynarodowego Systemu Odniesienia Grawimetrycznego (IGRS); metrologia geodezyjna i jej rola w pomiarach obiektów inżynierskich, w szczególności monitoring i wzorcowanie Krajowej Bazy Długościowej, geodezyjny monitoring obiektów Elektrowni Wodnej Żarnowiec (od 2000 r.) oraz wzorcowanie sprzętu geodezyjnego i wystawianie świadectw.

W Obserwatorium Borowa Góra jesienią 2021 roku zainstalowano i uruchomiono jedyny w Polsce instrument nowej generacji, absolutny grawimetr kwantowy AQG-B07 (kupiony ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki). Grawimetr ten uzupełnienia infrastrukturę Badawczo-Wzorcującego Laboratorium Grawimetrycznego IGiK przyczyniając się do podniesienia rangi i wiarygodności prowadzonych badań związanych z metrologią przyśpieszenia siły ciężkości.

Centrum Geodezji i Geodynamiki IGiK
Kierownik: prof. dr hab. inż. Jan Kryński


Centrum Teledetekcji

Opracowanie: Centrum TeledetekcjiCentrum Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii prowadzi szeroki zakres badawczo rozwojowy w zakresie monitorowania i modelowania warunków glebowo – rolniczych na obszarze całego Kraju. Stosowane są najnowsze zobrazowania satelitarne optyczne i radarowe Centrum prowadzi serwis warunków suszy i jej negatywnego wpływu na obszary rolnicze jak również na inne ekosystemy w tym ekosystemy bagienne. Bierze udział w projektach krajowych i międzynarodowych. Oprócz obszaru rolniczego prowadzi badania nad pochłanianiem C02 oraz zmiennością uwilgotnienia obszarów bagiennych. Współudział danych zobrazowań satelitarnych oraz parametrów meteorologicznych stosowany jest do aplikacji terminu ścięć upraw, produkcji w procesie fotosyntezy biomasa oraz plony poszczególnych upraw.

Centrum Teledetekcji
Kierownik: prof. dr hab. Katarzyna Dąbrowska-Zielińska


Centrum Geomatyki Stosowanej

Centrum Geomatyki Stosowanej Instytutu Geodezji i Kartografii prowadzi prace w za­kresie zastosowania geoma­tyki w:

Opracowanie: Centrum Geomatyki Stosowanej a) monitoringu pokrycia terenu i użytkowania ziemi – aktualnie w ramach pro­jektu InCoNaDa (finansowa­nego z Funduszy Norweskich poprzez NCBiR) opracowywane są mapy po­krycia terenu z satelity Sentinel­2 przy użyciu metod uczenia maszy­nowego, automatyzowane procesy detekcji zmian pokrycia terenu, integracja i harmonizacja danych o pokryciu te­renu, użytkowaniu ziemi oraz innych cech krajobrazu do­stępnych w bazach krajowych oraz w serwisie lądowym Copernicus;

b) badaniach lasów – sys­tem wspierający lokalną ad­ministrację w zarządzaniu lasami niepaństwowymi SAT4EST, numeryczne mapy zasięgu lasów, opracowanie mapy rzeczywistej lesistości kraju, identyfikacja lasów na gruntach porolnych na pod­stawie archiwalnych i aktu­alnych danych satelitarnych, analiza kondycji zdrowotnej drzewostanów;

c) w badaniach zagrożeń środowiska, takich jak poża­ry, wiatrołomy czy zamieranie drzewostanów;

d) w planowaniu przestrzen­nym – np. ocenie powierzch­ni biologicznie czynnej, zasto­sowaniu danych i produktów Copernicus (Urban Atlas).

Centrum uczestniczy rów­nież w projektach edukacyj­nych. Przykładem jest pro­jekt EO4GEO, gdzie CGS bierze udział w tworze­niu bazy wiedzy w zakre­sie geoinformacji i obserwa­cji Ziemi, opracowywaniu materiałów szkoleniowych oraz odpowiada za kontakty z ekspertami.

Centrum Geomatyki Stosowanej
Kierownik: dr hab. inż. Agata Hościło, prof. IGiK