Amazonia płonie

Dodano: 01 września 2020

Pożary i wylesianie w Amazonii dramatycznie wzrosły w 2019 r. – w pierwszym roku urzędowania prezydenta Jaira Bolsonaro, a rok 2020 już okazuje się gorszy.

Pożary tropikalnych lasów deszczowych w Amazonii są normalnym zjawiskiem o tej porze roku. Jednak od pewnego czasu zauważalne jest, że znaczna część tych pożarów jest celowo wzniecana przez farmerów, którzy chcą w ten sposób powiększyć swoje pastwiska i pola uprawne. To oni coraz śmielej wypalają dżunglę, stając się tym samym w dużej mierze odpowiedzialni za pożary Amazonii.

Jak podaje INPE - brazylijski instytut badań kosmicznych, który monitoruje sytuację za pomocą zdjęć satelitarnych, tylko od 28 maja do 10 sierpnia 2020 roku wybuchło tu 228 wielkoobszarowych pożarów. Ogień strawił las o powierzchni 128 tys. ha. Już teraz widać, że sezon wypalania Amazonii, trwający mniej więcej od początku lipca do września, będzie jeszcze tragiczniejszy w skutkach niż ubiegłoroczny.

Od czasu objęcia urzędu przez Bolsonaro w styczniu 2019 roku jego administracja osłabiła brazylijskie agencje ochrony środowiska i starała się osłabić ograniczenia nałożone na obszary chronione i terytoria rdzenne. Według ostrożnych szacunków brazylijskiego satelitarnego systemu monitorowania DETER wylesianie wzrosło o 85 procent w ciągu pierwszego roku jego urzędowania. W drugim roku niszczenie trwa nadal. Dotychczas wykryto prawie 80 tys. ognisk pożarów, które szybko się rozprzestrzeniają.

Zgodnie z prawnie wiążącą Brazylię krajową polityką dotyczącą zmian klimatycznych, rząd zobowiązał się do zmniejszenia rocznego wskaźnika wylesiania do 3925 kilometrów kwadratowych do 2020 roku. Zamiast tego 4700 kilometrów kwadratowych spłonęło tylko do końca lipca tego roku. W tym także miesiącu wykryto o 28 procent więcej pożarów niż analogicznym okresie w 2019 roku. A to zazwyczaj sierpień i wrzesień są miesiącami, w których pożary intensyfikują się.
Obserwatorzy twierdzą, że pożary doprowadzają największy na świecie las deszczowy do poważnego kryzysu.

Zaprezentowane zobrazowania satelitarne wykonane zostały w kompozycji barw nierzeczywistych (pasmo 12, 8A, 4). Pasma krótkofalowe w podczerwieni są przydatne do identyfikacji nowo spalonej ziemi, która odbija się silnie w pasmach SWIR, co czyni je cennymi do mapowania szkód spowodowanych pożarem. Dodatkowo pasmo SWIR jest pomocne w oszacowywaniu ile wody znajduje się w roślinach i glebie, ponieważ woda odbija promieniowanie w podczerwieni.

Amazonia płonie Amazonia płonie