Dr inż. Agata Hościło doktorem habilitowanym w dyscyplinie Nauki o Ziemi i Środowisku

Dodano: 03 czerwca 2020

W dniu 29 maja 2020 r. Rada Dyscypliny Nauk o Ziemi i Środowisku Uniwersytetu Warszawskiego podjęła uchwałę o nadaniu stopnia doktora habilitowanego dr inż. Agacie Hościło w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie Nauki o Ziemi i Środowisku. Podstawą nadania stopnia był monotematyczny cykl sześciu oryginalnych publikacji naukowych pod zbiorczym tytułem: „Ocena możliwości zastosowania teledetekcji satelitarnej do określania rozmieszczenia i zróżnicowania przestrzennego obszarów leśnych oraz wykrywania zmian w lasach”.

Dr inż. Agata Hościło jest absolwentką Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego (specjalizacja: Geoekologia i Teledetekcja Środowiska) oraz Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej (specjalizacja: Kataster i Systemy Informacji Przestrzennej). Z Instytutem Geodezji i Kartografii związana jest od listopada 1999 r. W 2005 r. otrzymała stypendium doktoranckie na Wydziale Geografii na Uniwersytecie w Leicester (Wielka Brytania), gdzie w 2009 r. obroniła pracę doktorską pt.: „Fire regime, vegetation dynamics and land cover changes in tropical peatland, Indonesia”. Następnie w latach 2009-2011 odbyła staż podoktorski na Wydziale Geografii na Uniwersytecie w Leicester. W październiku 2011 r. podjęła ponownie pracę w Instytucie Geodezji i Kartografii, w Centrum Teledetekcji na stanowisku adiunkta. Od 2014 r. jest kierownikiem Laboratorium Teledetekcyjnych Badań Zagrożeń Środowiska w Centrum Teledetekcji IGIK. W 2013 r. została laureatką Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej w programie POMOST. W okresie 2012-2020 była / jest kierownikiem kilku projektów badawczych finansowanych przez: Europejską Agencję Środowiska, Europejską Agencję Kosmiczną, Japońską Agencję Kosmiczną, Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych, Fundację na rzecz Nauki Polskiej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jest autorem oraz współautorem licznych publikacji naukowych szeroko cytowanych w kraju i za granicą. Ponadto była promotorem prac magisterskich i licencjackich, sprawowała również opiekę naukową nad stypendystami i stażystami.