Instalacja Absolutnego Grawimetru Kwantowego (AQG) w Obserwatorium Geodezyjno-Geofizycznym Borowa Góra

Dodano: 01 grudnia 2021

W dniu 28 września 2021 roku Obserwatorium Geodezyjno-Geofizyczne Borowa Góra wzbogaciło się o kolejny, nowoczesny instrument pomiarowy: Absolutny Grawimetr Kwantowy (AQG), a w dniach 4-8 października 2021 r. odbyło się szkolenie związane z jego instalacją i obsługą. W ramach szkolenia wykonano szereg pomiarów testowych na stanowiskach pomiarowych na terenie Obserwatorium.

Absolutny Grawimetr Kwantowy jest urządzeniem najnowszej generacji. Do wyznaczania absolutnej wartości przyśpieszenia siły ciężkości wykorzystane jest w nim zjawisko interferometrii zimnych atomów. W odróżnieniu od powszechnie używanych grawimetrów absolutnych nie posiada, podlegających zużyciu i wymagających okresowej konserwacji, części mechanicznych. Odpowiednikiem tzw. masy próbnej - wykorzystywanej w mechanicznych grawimetrach absolutnych, opartych o zasadę swobodnego spadku - jest tu chmura atomów rubidu (87Rb) o średnicy 1 mm i temperaturze 1 µK. Dzięki temu grawimetr AQG może pracować w bardzo długich sesjach pomiarowych - niemal w trybie ciągłym - a także z większą niż grawimetry mechaniczne częstością próbkowania, około 2Hz.

Posiadany przez Instytut grawimetr to wersja stabilizowana termicznie, która pozwala na wykonywanie obserwacji grawimetrycznych zarówno w warunkach laboratoryjnych jak i polowych.

Instrument stanowi uzupełnienie i wsparcie dla wykorzystywanych w Laboratorium: klasycznego absolutnego grawimetru A10-020 oraz względnego grawimetru nadprzewodnikowego iGrav-027. Nowa inwestycja będzie wspierać działalność Badawczo-Wzorcującego Laboratorium Grawimetrycznego IGiK, w zakresie grawimetrii geodezyjnej i metrologii grawimetrycznej. Grawimetr kwantowy AQG-B07 dostarczony do IGiK to zaledwie 7 egzemplarz tego typu urządzenia na świecie.