Kampania grawimetrycznych pomiarów absolutnych w ramach projektu BalMarGrav (Litwa, Łotwa), 1-3 sierpnia 2023 roku

Dodano: 08 sierpnia 2023

W dniach 1-3 sierpnia 2023 zespół Instytutu Geodezji i Kartografii ze wsparciem kolegów z Litwy i Łotwy przeprowadził w ramach projektu BalMarGrav kampanię pomiarów absolutnych przyśpieszenia siły ciężkości. Kampania, w trakcie której pokonano trasę niemal 1700 km, ma na celu zapewnienie referencyjnych wartości przyśpieszenia siły ciężkości dla morskich pomiarów grawimetrycznych na Bałtyku .

Absolutne pomiary grawimetryczne oraz wyznaczenia gradientu pionowego przyśpieszenia siły ciężkości wykonano na trzech punktach w pobliżu portów w Kłajpedzie, Lipawie (Grobina) i Rydze. Pozostałe względne pomiary grawimetryczne, nawiązujące odpowiednie punkty na nabrzeżach portowych do punktów referencyjnych, zostaną wykonane przez operatorów z Litwy i Łotwy. W ramach projektu planowane jest wykonanie w najbliższych tygodniach przez zespół Instytutu Geodezji i Kartografii analogicznych pomiarów grawimetrycznych w Szczecinie.

Picture 1. The A10-020 gravimeter at a gravity station in Grobina (close to Liepaja) @Janis Kaminskis (Riga Technical University)

Picture 2. The route of the survey and location of gravity stations. @Przemyslaw Dykowski (Institute of Geodesy and Cartography)