Niszczycielska powódź 2024
W obliczu największych od dekad powodzi, które dotknęły południowe regiony Polski, Instytut Geodezji i Kartografii wykorzystuje swoje doświadczenie w analizie danych radarowych, aby precyzyjnie określić zasięg tego niszczycielskiego zjawiska.
Z powodu zachmurzenia towarzyszącego powodziom, których przyczyną są intensywne opady atmosferyczne, korzystanie z satelitarnych danych optycznych jest zazwyczaj mocno ograniczone. W takich warunkach niezastąpione stają się dane radarowe, w szczególności obrazy z satelity Sentinel-1, dostarczane w ramach unijnego programu obserwacji Ziemi Copernicus. Charakterystyka systemów radarowych, oparta na emisji i odbiorze fal elektromagnetycznych, sprawia, że zachmurzenie nie stanowi przeszkody w uzyskiwaniu wartościowych danych o powierzchni terenu – nawet w trudnych warunkach meteorologicznych oraz w nocy. Dane te, choć mniej intuicyjne w interpretacji niż obrazy optyczne, dostarczają niezwykle istotnych informacji, jednak ich analiza wymaga większego doświadczenia.
Specjaliści z Centrum Teledetekcji IGiK, wykorzystując autorski algorytm przetwarzania obrazów radarowych oraz wieloczasową serię danych referencyjnych, przygotowali mapy zasięgu powodzi na podstawie obrazu z 15 września 2024 roku. Następnie dane te zostały nałożone na mapy podkładowe z serwisu OpenStreetMap. Opracowania przedstawiają okolice Kłodzka oraz Nysy z zaznaczonymi na niebiesko obszarami zalanymi przez wodę występującą z Nysy Kłodzkiej oraz jej dopływów. Tak przygotowana informacja może być nieocenionym źródłem wiedzy dla instytucji koordynujących działania ratunkowe, ułatwiając skierowanie sił i środków do najbardziej potrzebujących regionów.