Profesor dr hab. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki

Dodano: 25 kwietnia 2024

Profesor dr hab. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki zmarł nagle 23 kwietnia w wieku 69 lat.

Od 1983 r. pracował w Instytucie Geodezji i Kartografii w Warszawie, w Ośrodku Przetwarzania Obrazów Lotniczych i Satelitarnych (OPOLIS), który był Krajowym Centrum Teledetekcji.

Od 1988  był kierownikiem Zakładu Teledetekcji i  Kartografii w Instytucie. W następnym  roku odbył staż naukowy w CNRS – Centrum Ekologii Funkcjonalnej i Ewolucyjnej w Montpellier we Francji. W IGiK w 1990 roku obronił pracę doktorską.

Dr Tomasz Zawiła – Niedzwiecki zajmował się lasami Gór Izerskich w Karkonoszach opracowując ich stan zdrowotny i zniszczenia wywołane zanieczyszczeniami ocenianymi na podstawie analizy zdjęć satelitarnych najnowszej generacji jak Landsat TM, SPOT, Kosmos i ERS-1. Był prekursorem Systemu Informacji Przestrzennej opracowując mapy obrazowe i analizy przestrzenne wieloźródłowych i wieloterminowych danych o stanie lasu.

W latach 2002-2007 wykładał na Wydziale Lasu i Środowiska Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Eberswalde (Niemcy). Jednocześnie od 2005 r. był wicedyrektorem niemieckiej części międzynarodowych studiów magisterskich „Technologie informacyjne w leśnictwie”, prowadzonych wspólnie przez SGGW i Uniwersytet w Eberswalde.

Profesor dr hab. Tomasz Zawiła Niedźwiecki w latach 2008 – 2013 był dyrektorem Instytutu Badawczego Leśnictwa.

Działał na rzecz nauk leśnych w instytucjach w Polsce i zagranicą. Był doradcą w zespole współpracy międzynarodowej Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, członkiem rady Europejskiego Instytutu Lesnego  (EFI) oraz przewodniczącym Komitetu Nauk Leśnych PAN.

W stanie wojennym działał aktywnie w podziemiu.

Na nasze zaproszenie na organizowanej w Warszawie konferencji GrassSAT w dniu 24 stycznia br. wygłosił bardzo interesujący referat pt „Climate change influence on forests and forestry”

Żył intensywnie mając wiele zainteresowań, a przede wszystkim kochał przyrodę.

Pozostanie w naszej pamięci

Koleżanki i Koledzy z „OPOLIS”

Pogrzeb odbędzie się w dniu 29 kwietnia o godzinie 13tej na Starych Powązkach