XV MIĘDZYNARODOWY KONKURS KARTOGRAFICZNY im. Barbary Petchenik

Dodano: 11 marca 2021

XV międzynarodowy Konkurs Kartograficzny im. Barbary Petchenik

Międzynarodowa Asocjacja Kartograficzna, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Oddział Kartograficzny Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Instytut Geodezji i Kartografii oraz Zakład Geoinformatyki, Kartografii i Teledetekcji Uniwersytetu Warszawskiego

uprzejmie zapraszają uczniów klas V–VIII do udziału w kolejnym konkursie na pracę o charakterze kartograficznym poruszającą tematykę:

„MAPA MOJEGO PRZYSZŁEGO ŚWIATA” („A MAP OF MY FUTURE WORLD”)

Celem konkursu jest zaprezentowanie przez ucznia w zrozumiały sposób swojego wyobrażenia tego tematu oraz umiejętności jego przedstawienia w ciekawej formie graficznej. Temat ten może być przedstawiony dla takich obszarów, jak jeden lub kilka kontynentów, półkula, cały świat.

Format pracy:   A3 (29,7 cm × 42 cm), dopuszczalna wypukłość 5 mm

Materiał:   karton, płótno naklejone na karton i inne o sztywności kartonu lub większej

Techniki wykonania:   dobrze kryjące farby lub kredki, collage, wyszywanie, wyklejanie i inne. Prac nie wolno laminować. Prosimy nie stosować rozwiązań, które nie dają gwarancji trwałości (np. doklejanych okienek) i możliwości przesyłania w kraju i zagranicę.

Wskazane jest, żeby prace zawierały podstawowe elementy siatki kartograficznej, jak: bieguny, koła podbiegunowe, zwrotniki, równik czy południk 0° lub 180° oraz skalę liczbową. Międzynarodowe jury przyznaje za takie szczegóły rysunku dodatkowe punkty. Propozycje gotowych rozwiązań można znaleźć na stronie http://lazarus.elte.hu/ccc/ccc.htm w zakładce dotyczącej konkursu im. Barbary Petchenik.

Proponujemy, żeby opiekę nad pracami, prezentacją tematu i stroną graficzną sprawowali nauczyciele geografii, przyrody i zajęć plastycznych.

Na odwrocie powinna być przyklejona kartka zawierająca: tytuł pracy w języku polskim i angielskim, imię i nazwisko ucznia, datę jego urodzenia (to ważna informacja, ponieważ prace klasyfikowane są w czterech kategoriach wiekowych), nazwisko opiekuna (opiekunów) pracy, numer i adres szkoły oraz numer telefonu i e-mail szkoły.

Do pracy zgłoszonej do konkursu powinna być także dołączona zgoda rodziców na jej wykorzystanie przez Międzynarodową Asocjację Kartograficzną. Odpowiedni formularz zamieszczony w zawiadomieniu o konkursie należy wydrukować, wypełnić i podpisać (wystarczy wersja angielska).

Prace z całego świata zakwalifikowane do finałów poprzednich konkursów znajdują się na stronie https://childrensmaps.library.carleton.ca

Prace konkursowe prosimy nadsyłać do 22 maja 2021 roku na adres:

Instytut Geodezji i Kartografii

ul. Z. Modzelewskiego 27

z dużym napisem:  Ostrożnie, nie łamać i dopiskiem   Konkurs KARTOGRAFICZNY.

Ogłoszenie ogólnopolskich wyników konkursu nastąpi 10 czerwca 2021 roku. Informacja o wynikach zostanie zamieszczona na stronie internetowej Oddziału Kartograficznego PTG https://www.kartografia.org

Sześć najlepszych prac weźmie udział w wystawie i konkursie ogólnoświatowym, który odbędzie się we Florencji w grudniu 2021 r. podczas obrad Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej. Autorzy tych prac otrzymają dyplomy i nagrody.

Nasz konkurs organizowany jest co dwa lata i cieszy się dużą popularnością, czego efektem są nagrody i wyróżnienia przyznawane dzieciom z Polski podczas finałów międzynarodowych:

Łukasz Rybak: Razem chronimy przyrodę Ziemi – Barcelona 1995 r.,

Jacek Majewski: Czy taka będzie przyszłość Ziemi – Sztokholm 1997 r.

Kamila Sojka: Zwierzęta, mieszkańcy lądów i mórz – Ottawa 1999 r.,

Patrycja Matuszewska: Jak dobrze z rodzicami – Durban 2003 r.

Alicja Ogorzelska: Jesteśmy wielką rodziną, dbajmy o nasz dom – La Coruña 2005 r.

Joanna Rozkosz: Papież Pielgrzym zjednoczył wszystkie narody – wyróżnienie w La Coruña

Magdalena Stanisławska: Cuda natury na świecie – wyróżnienie w La Coruña

Marta Londzin: Mamy różny kolor skóry ale wszyscy jesteśmy dziećmi

Katarzyna Fojcik: Muzyka nas łączy – Moskwa 2007 r.

Karolina Grząbka: Żyjąc w zglobalizowanym świecie – Santiago 2009 r.,

Maria Piątkowska: Moim domem jest Europa – Rio de Janeiro 2015 r.

Klara Zagórska: Kochamy mapy – Waszyngton 2017 r.,

Agata Filipiak: Kochamy mapy – Tokio 2019 r.

W przypadku jakichkolwiek pytań proszę kontaktować się z koordynatorem konkursu na etapie krajowym, którym jest:

Bożena Ogorzelska

Zakład Geoinformatyki, Kartografii i Teledetekcji Uniwersytetu Warszawskiego