Kampania grawimetrycznych pomiarów względnych w ramach projektu BalMarGrav (Polska), 9-13 października 2023 roku

Dodano: 26 października 2023

     W dniach 9 – 13 października 2023 pracownicy Centrum Geodezji i Geodynamiki IGiK oraz Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego przeprowadzili w ramach projektu BalMarGrav (Interreg Baltic Sea Region) pomiary grawimetryczne na polskim wybrzeżu dowiązujące historyczne punkty osnowy pomiarowej w portach do współczesnej osnowy grawimetrycznej.

     W trakcie kampanii wykonali pomiary względne na sześciu przęsłach łączących punkty w sześciu portach morskich: Darłówko, Ustka, Łeba, Władysławowo, Hel i Gdańsk w nawiązaniu do punktów w Redzikowie, Lęborku, Jastrzębiej Górze i Chwaszczynie, wchodzących w skład podstawowej osnowy grawimetrycznej kraju. Wcześniej wykonano również dowiązanie w porcie Świnoujście. Pomiary grawimetryczne wykonywano synchronicznie dwoma grawimetrami względnymi marki LaCoste & Romberg. Uzyskano błędy wyznaczenia różnicy przyspieszenia siły ciężkości rzędu 5 mikroGali (5·10-8 ms-2).

     Celem wykonanej kampanii pomiarowej było odtworzenie wartości przyspieszenia siły ciężkości na referencyjnych punktach pomiarowych w portach morskich związanych z grawimetrycznymi pomiarami morskimi przeprowadzonymi wzdłuż polskiego wybrzeża w latach 1976-1981. Pozwoli to wyrazić archiwalne pomiary w obecnie obowiązujących układach odniesienia i włączyć je w bazy zdjęcia powierzchniowego z terenu Polski i krajów sąsiednich. W trakcie wykonywania pomiarów nieoceniona okazała się pomoc urzędników portów morskich oraz mieszkańców, którzy dzielili się swoimi wspomnieniami i dzięki temu pomogli po prawie półwieku odtworzyć lokalizacje punktów. Oprócz pomiarów dokonano również aktualizacji opisów topograficznych punktów osnowy, dokumentację zdjęciową, pomiary wysokości lustra wody oraz wyznaczenia współrzędnych w układzie elipsoidy GRS80 oraz wysokości w oparciu o wysoko precyzyjny model DTM.


Projekt współfinansowany ze środków polskiego Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu pn. Projekty Międzynarodowe Współfinansowane - Umowa nr 5271/Interreg VI B BSR 2021-2027/2023/2 o wykonanie projektu międzynarodowego współfinansowanego

Nr W 59/Interreg VI B Baltic Sea Region 2021-2027/2022

Dofinansowanie MEiN dla IGiK: 109 467,00zł

Całkowita wartość projektu: 2 353 838,00zł (w tym IGiK: 608 219,00zł)

Data podpisania umowy: marzec 2023