Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS 2023

Dodano: 12 lutego 2024

     W dniach 12-14 grudnia Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS 2023 stała się bastionem innowacji, łącząc ekspertów, kreatywnych myślicieli i pasjonatów technologii z ponad 15 krajów. Jak co roku wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy. Partnerem Wystawy był Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Wynalazczych IFIA. Wydarzenie to zgromadziło ponad 200 innowacyjnych pomysłów, które mają potencjał rewolucji w świecie technologii.

     Spośród wyróżniających się uczestników, nagroda główna GPX została przyznana rozwiązaniu z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie pt.”Sorbent do odzysku litu z solanek złożowych preparowany metodą druku 3D”.  Przedmiotem wynalazku jest sorbent o dużej porowatości i ściśle kontrolowanej geometrii przeznaczony do odzysku litu z solanek. Podstawowym surowcem do jego produkcji jest żywica światłoutwardzalna wysokonapełniona litoselektywnym proszkiem na bazie tlenku glinu. Metoda wytwarzania sorbentu polega na drukowaniu kształtek w technice DLP i ich kalcynowaniu w celu częściowego wypalenia żywicy, co pozwala finalnie otrzymać porowaty sorbent ceramiczny o ściśle zoptymalizowanym kształcie.

     Nagroda Specjalna dla Najlepszego Rozwiązania Krajowego powędrowała  do kolejnego  zespołu z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie za rozwiązanie pt. “Innowacyjna platforma internetowa do bilateralnej komunikacji nauka -przemysł”.  Uniwersytet Chiang Mai z Tajwanu z wynalazkiem pt: The Circular Economical Production Process of High-Quality Porous Metal-Organic Framework Materials of Aluminium został uhonorowany jako  Najlepsze Rozwiązanie Zagraniczne. Prezentowane wynalazki stanowią doskonałe przykłady skali, z jaką tego typu wydarzenia inspirują innowacje i rozwój technologiczny.

     Ponadto obecność krajów takich jak Chorwacja, Iran, Łotwa, Nigeria, Rumunia, Arabia Saudyjska, Korea Południowa, Tajwan i Tajlandia podkreśliła międzynarodowy charakter tego wydarzenia, stając się mostem międzykulturowej wymiany w dziedzinie innowacji.

    Wystawie towarzyszyły inspirujące wykłady, takie jak "Cyfryzacja Procesu Budowlanego" prezentowana przez pana Jarosław Sosnowskiego i Tomasza Saciłowskiego z Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, "Rola Strategiczna Inteligentnych Systemów Sensorowych w Dziedzinach Medycznych i Bezpieczeństwa" wygłoszonego przez Zastępcę Dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni  ds. IT gen. bryg. Mariusza Chmielewskiego  oraz "Innowacyjna Platforma Internetowa do Komunikacji Dwustronnej między Światem Nauki a Biznesem" prezentowana przez pana dr hab. inż. Pawła Malinowskiego z  Akademii Górniczo-Hutniczej, które wzbogaciły dyskusje i poszerzyły horyzonty uczestników.

    Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS 2023 nie tylko okazała się platformą prezentacji nowych pomysłów, ale również miejscem, w którym inspiracja i wiedza stworzyły doskonałe warunki dla rozwoju technologicznego. Serdecznie dziękujemy  uczestnikom, prelegentom, partnerom i wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tego wydarzenia.

Z poważaniem,

Organizatorzy IWIS 2023

Więcej o Wystawie:

https://iwis.polskiewynalazki.pl/#/pl/