Międzynarodowe targi „Idee – Wynalazki – Nowe produkty" iENA 2023

Dodano: 08 grudnia 2023

Międzynarodowe targi „Idee – Wynalazki – Nowe produkty" iENA 2023 odbyły się od soboty 28 do poniedziałku 30 października w Centrum Targowym w Norymberdze i obchodziły w tym roku 75-lecie swojego istnienia. Przez trzy dni iENA prezentowała wynalazki z całego świata. Partnerem tegorocznej edycji były Chiny – Chińskie Stowarzyszenie Wynalazków (CAI) wraz z innymi chińskimi instytucjami wynalazczymi przywiozło do Norymbergi liczne innowacje z Chin.

Podczas targów iENA zaprezentowano publiczności branżowej w Norymberdze    ponad 500 wynalazków, a w Norymberdze spodziewano się wynalazców i twórców z całego świata. Na iENA 2023 wzięły udział kolektywy z takich krajów jak Egipt, Angola, Chiny, Irak, Liban i Polska.

Dla wynalazców targi w Norymberdze były okazją do nawiązania kontaktów z potencjalnymi inwestorami i licencjodawcami oraz zaprezentowania innowacji w osobistych rozmowach. Ponadto iENA przekazała informacje techniczne: Niemiecki Urząd Patentów i Znaków Towarowych DPMA zapewnił wysoką jakość informacji na temat praw patentowych i znaków towarowych, a Federalne Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu, Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej i Bayern Innovative były tam obecne jako partnerzy. Niemieckie Stowarzyszenie Wynalazców DEV było osobą kontaktową dla wynalazców i oferowało wstępne informacje, a także możliwości wymiany. Oprócz licznych uczestników międzynarodowych, na targach iENAzaprezentowały się także krajowe kluby i kolektywy wynalazców, a także prywatni wynalazcy, w tym FörderkreisIngenieurstudium Wydziału Technicznego w Erlangen. ​

Międzynarodowe targi „Idee – Wynalazki – Nowe Produkty" iENA obchodziły w 2023 roku swoje 75-lecie. W ciągu trzech dni w Norymberdze zaprezentowano 500 wynalazków z około 30 krajów. Dla wielu wynalazców kolejne kroki w rozwoju innowacji zostały podjęte właśnie na targach. Najbardziej obiecujące wynalazki zostały uhonorowane prestiżowym medalem iENA.

Wynalazcy uczestniczący w targach iENA wzbudzili duże zainteresowanie mediów swoimi pomysłami. Najlepsze wynalazki zostały uhonorowane medalami podczas uroczystej ceremonii w ostatnim dniu targów. Wystawcami iENA byli indywidualni wynalazcy, kolektywy i firmy wynalazców, a także niemiecki Urząd Patentów i Znaków Towarowych wraz z partnerami, Federalne Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu, Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej i Bayern Innovativ. Niemieckie Stowarzyszenie Wynalazców (DEV) również wzięło udział w iENA jako punkt kontaktowy dla wynalazców i zaoferowało wstępne informacje oraz możliwości nawiązania kontaktów. Na Forum iENA w programie znalazły się zagadnienia aktualne i pomoc dla wynalazców. Forum dało także wynalazcom możliwość zaprezentowania swoich innowacji.

Dla wielu wynalazców udział w tegorocznych targach iENA w Norymberdze był bardzo udany. Wolfgang Müller, dyrektor Steinbeis Transfer Center Infothek, był w Steinbeis Lounge na targach iENA z wieloma wynalazcami: „Ogółem możemy spojrzeć wstecz na udane targi – nasze cele zostały osiągnięte. Wielu wystawców znalazło partnerów do współpracy, a niektórzy otrzymali szczegółowe zapytania dotyczące ilości swoich produktów w zakresie pięciocyfrowym. W wielu projektach potwierdzono zwłaszcza temat akceptacji produktu, a pomysły gości zostały uwzględnione. Negocjacje z inwestorami zostały uzgodnione na okres po targach".

Chiny były partnerem iENA w 2023 r., a He Zhenfu, wiceprezes Chińskiego  Stowarzyszenia Wynalazków (CAI), osobiście uczestniczył w Norymberdze.  Powitaniem otworzył Targi Wynalazców 2023. Był bardzo zadowolony z przebiegu   rocznicowych targów: „75. Targi Idei, Wynalazków i Innowacji w Norymberdze  (iENA) to wyjątkowe międzynarodowe wydarzenie poświęcone wynalazkom i   innowacjom. Wynalazki chińskie były prawdziwą atrakcją. Jako oficjalny partner   targów iENA 2023 Chiny zostały docenione przez organizatorów targów i  publiczność za 80 wysokiej jakości innowacji z 15 uniwersytetów, sześciu instytucji  badawczych i 25 firm. Niektórzy inwestorzy i firmy wykazały już duże  zainteresowanie różnymi wynalazkami i ich komercyjnym wykorzystaniem.

W przyszłości Chińskie Stowarzyszenie Wynalazków (CAI) będzie w dalszym ciągu  promować współpracę z iENA i zapewniać wysokiej jakości wynalazki i innowacje, komercjalizację osiągnięć oraz usługi wymiany międzynarodowej dla instytucji  innowacyjnych, firm, uniwersytetów i wynalazców w Chinach i Niemczech.

Gratulujemy wielkiego sukcesu tej wystawy!"

Fakty i liczby:

•    Ponad 500 wynalazków
  •    200 wystawców z 30 krajów i regionów

Zaangażowane kraje i regiony 2023:

Algieria, Angola, Armenia, Australia, Austria, Bośnia i Hercegowina, Kamerun, Kanada, Chorwacja, Czechy, Egipt, Francja, Grecja, Iran, Irak, Korea, Liban, Malezja, Maroko, Polska, Szwajcaria, Tajwan/Chińskie Tajpej, Tajlandia, Tunezja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wietnam, Chińska Republika Ludowa i Niemcy.