Naukowcy IGIK i URK ocenią wpływ warunków meteorologicznych na stan zdrowotny lasów

Dodano: 11 marca 2022

Naukowcy z Instytutu Geodezji i Kartografii (IGIK) w Warszawie we współpracy z Wydziałem Leśnym Uniwersytetu Rolniczego (URK) w Krakowie zbadają wpływ warunków meteorologicznych na stan zdrowotny lasów. Obserwowane w ostatnich dziesięcioleciach zmiany warunków klimatycznych i siedliskowych mają kluczowy wpływ na zmiany dynamiki wzrostu drzewostanów oraz ich stabilność. Nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych związanych z ocieplaniem klimatu, a w szczególności susz, powoduje poważne, długotrwałe szkody w ekosystemach leśnych.

Badania będą realizowane w ramach grantu OPUS21 finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Tytuł grantu: „Ocena wpływu warunków meteorologicznych na stan zdrowotny lasów i zaburzenia w lasach w skali regionalnej i krajowej w oparciu o integrację danych naziemnych z danymi z satelitarnych systemów obserwacji Ziemi”.

Projekt rozpoczął się 18 lutego 2022r. i potrwa 36 miesięcy. Projekt jest realizowany pod kierownictwem dr hab. inż. Agata Hościło z Centrum Geomatyki Stosowanej, IGIK, w konsorcjum z Wydziałem Leśnym, UR pod kierunkiem prof. dr hab. Jarosława Sochy.

W projekcie zaplanowane są 2 stanowiska typu post-doc oraz dwa stanowiska typu stypendysta/doktorant.  W najbliższym czasie zostanie ogłoszony nabór na stanowisko typu post-doc i stypendysta/doktorant w Centrum Geomatyki Stosowanej IGIK oraz na Wydziale Leśnym URK.