Porzucanie gruntów rolnych- szkoła letnia w Kopenhadze

Dodano: 13 lipca 2023

W dniach 3-7 lipca Aleksandra Wasik, młodsza specjalistka z Centrum Geomatyki Stosowanej IGiK brała udział w szkole letniej „Global farmland abandonment: patterns, drivers and implications” na Uniwersytecie Kopenhaskim w Danii. Zakres tematyczny szkoły letniej obejmował szerokie, interdyscyplinarne spojrzenie na porzucanie gruntów rolnych z naciskiem na teoretyczne i behawioralne zrozumienie porzucania gruntów rolnych. Wykładowcy przykładali dużą wagę do krytycznej oceny literatury z zakresu porzucania gruntów rolnych, implikacji wiedzy środowiskowej z procesami socjoekonomicznymi i relacji obszarów między sobą (telecoupling) czy możliwości zastosowania nauk społecznych i teledetekcji w pracach nad monitorowaniem porzucania gruntów rolnych. Wykładowcy i uczestnicy, z Danii, Polski, Czech, Rumunii, Hiszpanii, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Chin, Pakistanu, Nigerii i Zambii, mieli możliwość wymienić się swoimi doświadczeniami i wiedzą o przyczynach, praktykach i skutkach porzucania gruntów w różnych krajach. Dodatkowo uczestnicy wzięli udział w wycieczce krajoznawczej, podczas której pokazano i omówiono transformacje gruntów rolnych w Danii. Podczas szkoły letniej Aleksandra Wasik przedstawiła prezentację „Analysis of land cover changes on post-agricultural land using CORONA images”.