18. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

W dniu 31. maja br. odbędzie się 18. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Miejscem pikniku będzie (po raz drugi w historii organizacji) Stadion Narodowy w Warszawie. Piknik rozpoczyna się o 11:00 a kończy sie o 20:00. Wstęp bezpłatny. Tematem przewodnim Pikniku Naukowego jest CZAS.

Miło nam poinformować, że Centrum Teledetekcji IGiK uczestniczy w Pikniku Naukowym. Zostaną zaprezentowane techniki obserwacji 3D zdjęć lotniczych z zastosowaniem stereoskopów lustrzanych oraz nowoczesne metody obserwacji przy pomocy okularów. Dodatkowo zostaną pokazane zdalne (tj. bez kontaktu fizycznego) metody obserwacji roślin za pomocą instrumentów emitujących laser i podczerwień.

Zapraszamy na stanowisko F12!

Więcej o Pikniku: www.pikniknaukowy.pl

 


1) Zachęcamy do obejrzenia zdjęć lotniczych 3D przy użyciu specjalnych okularów anaglifowych (filtry Red-Cyan) .
Do niedawna obserwacje powierzchni Ziemi w trójmiarze prowadzone były przy zastosowaniu przyrządu zwanego stereoskopem zwierciadlanym.

Za pomocą stereoskopu zwierciadlanego obserwator może analizować powierzchnię Ziemi w trójmiarze. Dla uzyskania efektu trójwymiarowości wymagane są pary zdjęć lotniczych lub satelitarnych (stereopary) przedstawiające ten sam obszar lub obiekt zarejestrowany w odstępie czasu z dwóch przesuniętych względem siebie punktów przestrzeni. Obserwacje stereoskopowe wykorzystywane są na przykład do interpretacji rzeźby terenu, pomiarów różnic wysokości terenu, analiz obiektów przestrzennych, czy aktualizacji map topograficznych.

Obecnie obserwację stereoskopową wykonuje się z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania fotogrametrycznego zainstalowanego na cyfrowych stacjach roboczych wyposażonych w monitory pozwalające na naprzemienne wyświetlanie dwóch obrazów z częstotliwością 60 Hz. Obserwator zakłada okulary o szkłach ciekłokrystalicznych, które odsłaniają naprzemiennie synchronicznie lewe i prawe oko. Obecnie technologia ta jest powszechnie wykorzystywane w kinie, telewizorach 3D i grach komputerowych.

Podczas Pikniku zaprezentowany zostanie efekt 3D dla różnych obszarów, uzyskiwany dzięki stereoskopowi zwierciadlanemu technice anaglifowej.

2) Zdalne pomiary kondycji roślin

temperatura roślin – pomiar temperatury roślin pozwala lepiej zrozumieć jej rozwój. Ekstremalnie niskie i wysokie temperatury powodują choroby i zmiany: przemarznięcia, pęknięcia, zabarwienia, uschnięcia. Rośliny ciepłolubne takie jak pomidor, oleander mają wyższe wymagania temperaturowe i nie znoszą przymrozków. Z kolei zboże ozime (żyto, pszenica), lucerna, buraki, kukurydza wytrzymują niskie temperatury. Rośliny rosną w zakresie 15-30°C.

chlorofil – zielony barwnik, który pochłania energię świetlną potrzebną do produkcji fotosyntezy. Chlorofilomierz pozwala monitorować kondycję roślin. Im wyższa zawartość chlorofilu tym więcej energii świetlnej jest pochłaniana i tym samym lepsza kondycja rośliny. Chlorofilomierz rejestruje odbicie w pasmach 700nm (niskie odbicie-absorpcja chlorofilu-a) i 840nm (wysokie odbicie chlorofilu-a). Chlorofilomierz podaje dwie wartości: Chlorofil INDEX od 0-999 oraz Brightness Index Value BRT od 0-9. INDEX mówi o stopniu „zieloności” liści roślin. BRT mówi o warunkach świetlnych otoczenia odczytu przez sensor.

laser - urządzenie emitujące promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu światła widzialnego, ultrafioletu lub podczerwień. W przypadku chlorofilomierza dotyczy to zakresu światła widzialnego czerwonego i podczerwieni, natomiast w przypadku radiometru – dalekiej podczerwieni.

Więcej o wykorzystaniu danych naziemnych oraz o pomiarach terenowych prowadzonych w Centrum Teledetekcji – IGiK:
http://www.igik.edu.pl/pl/teledetekcja-badania-terenowe
http://www.igik.edu.pl/pl/zaklad-teledetekcji-tematy-badawcze

3) Satelitarne pomiary temperatury powierzchni Ziemi dostarczają informacji na temat przestrzenno-czasowej lokalizacji pożarów na całej kuli Ziemskiej. Obecnie w Centrum Teledetekcji prowadzone są dwa projekty badawcze dotyczące:
a)  zastosowania technik satelitarnych do monitorowania pożarów oraz określania tempa odradzania się roślinności po spalaniu w Polsce (projekt finansowany przez Europejską Agencję Kosmiczną - ESA) oraz
b) badania intensywności pożarów oraz emisji związków chemicznych ulatniających się podczas spalania biomasy (projekt finansowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej).  

Więcej informacji na stronie:
http://www.igik.edu.pl/pl/teledetekcja-zagrozenia-srodowiska