Biuletyn Urzędu Patentowego 2007

Ogłoszenia o zgłoszonych w Polsce wynalazkach do opatentowania i wzorach użytkowych do ochrony
z dziedziny geodezji i kartografii i z dziedzin pokrewnych

Od dnia ogłoszenia o zgłoszeniu wynalazku i wzoru użytkowego w Biuletynie Urzędu Patentowego RP osoby trzecie
mogą zapoznać się z opisem zgłoszeniowym i przekazać do Urzędu Patentowego RP do czasu wydania decyzji w sprawie udzielenia ochrony uwagi co do istnienia okoliczności uniemożliwiających jej udzielenie (art. 44.1. ustawy "Prawo własności przemysłowej" z dnia 30 czerwca 2000 r., z późniejszymi zmianami)

Biuletyn Urzędu Patentowego nr 25 z 10 grudnia 2007 r.

Sposób pomiaru drgań i przemieszczeń obiektów oraz urządzenie do pomiaru drgań i przemieszczeń obiektów

Nr i data zgłoszenia wynalazku: 379889 z dnia 2006 06 07
Międzynarodowa Klasyfikacja Patentowa (MKP): G01M 7/00 (2006.01)
Zgłaszający: Politechnika Wrocławska, Wrocław
Twórca: Abramski Krzysztof, Kaczmarek Paweł, Wąż Adam

Skrót opisu

Sposób polega na tym, że z użyciem trzech laserów (1) generuje się trzy koherentne wiązki światła laserowego, każdą o innej długości światła, które łączy się w pierwszym sprzęgaczu (2), a w drugim sprzęgaczu (4) połączone wiązki dzieli się na dwie wiązki-wiązkę pomiarową (5) i wiązkę odniesienia (6), po czym wiązkę pomiarową (5) kieruje się na badany obiekt (9), a światło rozproszone na badanym obiekcie (9) w trzecim sprzęgaczu (12) łączy się w wiązkę odniesienia (6) i poddaje się detekcji w trzech fotodetektorach (14). Sygnały elektryczne z fotodetektorów (14) wzmacnia się we wzmacniaczu (15) i demoduluje w demodulatorach (16). Amplituda sygnału po demodulacji jest proporcjonalna do wartości prędkości drgań obiektu, następnie na podstawie zdemodulowanych sygnałów wyznacza się widmo drgań dla poszczególnych osi, wartości składowych prędkości drgań punktu w trzech osiach oraz wartości składowych przemieszczenia i przyspieszenia w trzech osiach. Przedmiotem wynalazku jest również urządzenie, w którym trzy koherentne wiązki światła z trzech źródeł (1) są kierowane do pierwszego sprzęgacza (2), połączonego światłowodem (3) z drugim sprzęgaczem (4), z którego wiązka pomiarowa (5) jest kierowana światłowodem, poprzez modulator (7) i pierwszy kolimator (8), na badany obiekt (9), i jednocześnie wiązka odniesienia (6) jest kierowana do trzeciego sprzęgacza (12). Do trzeciego sprzęgacza (12) doprowadzona tez jest, poprzez trzy kolimatory (10) i układ sprzęgający (11), wiązka pomiarowa odbita i rozproszona na badanym obiekcie (9). Natomiast z trzeciego sprzęgacza (12) wiązka światła jest kierowana poprzez demultiplekser (13) do trzech fotodetektorów (14), z których sygnały elektryczne są kierowane poprzez wzmacniacz (15) do demodulatorów (16).

(7 zastrzeżeń)

Sposób pomiaru drgań i przemieszczeń obiektów oraz urządzenie do pomiaru drgań i przemieszczeń obiektów

Nr i data zgłoszenia wynalazku: 379872 z dnia 2006 06 07
Międzynarodowa Klasyfikacja Patentowa (MKP): G01M 7/00 (2006.01)
Zgłaszający: Politechnika Wrocławska, Wrocław
Twórca: Abramski Krzysztof, Kaczmarek Paweł, Wąż Adam

Skrót opisu

Sposób polega na tym, że z co najmniej dwóch źródeł światła (1) emituje się co najmniej dwie koherentne wiązki światła, które w pierwszym sprzęgaczu (2) dzieli się na co najmniej dwie wiązki pomiarowe (3) i co najmniej dwie wiązki odniesienia (4). Wiązkami pomiarowymi (3), przez co najmniej dwa kolimatory (5) nadawcze oświetla się badany obiekt drgający (6), a światło rozproszone i odbite od obiektu drgającego (6) zbiera się co najmniej dwoma kolimatorami (5) odbiorczym (5), po czym w multiplekserze światłowodowym (7) światło rozproszone i odbite łączy się i filtruje oraz w drugim sprzęgaczu (10) łączy się z wiązkami odniesienia (4), przy czym przed połączeniem z wiązką światła rozproszonego i odbitego zmienia się częstotliwość wiązek odniesienia (4). Tak uzyskany sygnał optyczny wzmacnia się we wzmacniaczu światłowodowym (11), dzieli się na co najmniej dwie wiązki wyjściowe i każdą z nich poddaje się detekcji w układzie fotodetektorów (13). Sygnały elektryczne poddaje się demodulacji, rejestruje się oraz wyznacza amplitudę. Przedmiotem wynalazku jest również urządzenie, w którym wiązka światła z co najmniej dwóch źródeł światła (1) jest kierowana światłowodami do co najmniej dwóch pierwszych sprzęgaczy (2), z których wiązki pomiarowe (3) światłowodem są kierowane do układu co najmniej dwóch kolimatorów (5) nadawczych, oświetlających drgający obiekt (6), a światło rozproszone na drgającym obiekcie (6) zbierane jest przez układ co najmniej dwóch kolimatorów (5) odbiorczych i kierowane światłowodem, poprzez multiplekser światłowodowy (7), do pierwszego wejścia drugiego sprzęgacza (10). Do drugiego wejścia drugiego sprzęgacza (10) doprowadzone są światłowodem wiązki odniesienia (4) z co najmniej dwóch sprzęgaczy (2) poprzez układ sprzęgający (8) i modulator akustooptyczny (9), natomiast z wyjścia drugiego sprzęgacza (10) światłowodem kierowane są wiązki światła poprzez wzmacniacz światłowodowy (11) i demultiplekser światłowodowy (12) do układu co najmniej dwóch fotodetektorów (13), z których sygnały elektryczne są przesyłane do układu rejestrująco-pomiarowego (14).

(4 zastrzeżenia)


Biuletyn Urzędu Patentowego nr 24 z 26 listopada 2007 r.

Statyw, zwłaszcza do łat niwelacyjnych

Nr świadectwa ochronnego i data zgłoszenia wzoru użytkowego: 116144 z dnia 2006 05 22
Międzynarodowa Klasyfikacja Patentowa (MKP): G01C 15/00 (2006.01); G01C 15/06 (2006.01)
Zgłaszający: Politechnika Opolska, Opole
Twórca: Anigacz Wojciech

Skrót opisu

Statyw, zwłaszcza do łat niwelacyjnych, charakteryzuje się tym, że uchwyt (1) stanowi prostokątna otwarta obejma, w której bokach otwartych umieszczone są śruby dociskowe (4), zakończone płytkami (5) do bezpośredniego mocowania przyrządów celowniczych, a w podstawie jest wcięcie.

(1 zastrzeżenie)


Biuletyn Urzędu Patentowego nr 19 z 17 września 2007 r.

Sposób pomiaru przemieszczeń i urządzenie do pomiaru przemieszczeń

Nr i data zgłoszenia wynalazku: 379122 z dnia 2006 03 06
Międzynarodowa Klasyfikacja Patentowa (MKP): G01B 11/00 (2006.01)
Zgłaszający: Politechnika Wrocławska, Wrocław
Twórca: Fita Stanisław, Bogdan Marian

Skrót opisu

Sposób polega na tym, że wiązkę światła o stałym natężeniu kieruje się poprzez ruchomą przysłonę (RP) w postaci umieszczonych na przemian pasków przezroczystych i nieprzezroczystych na liniową matrycę światłowodową (MS), przy czym liniową matrycę światłowodową (MS) cyklicznie oświetla się poprzez paski przezroczyste przepuszczające wiązkę światła oraz zasłania się paskami nieprzezroczystymi, natomiast sygnał świetlny przesyła się światłowodami do fotodetektora (FD). Po czym sygnał świetlny poddaje się detekcji i wytwarza się zmienny sygnał elektryczny, który wzmacnia się, filtruje i generuje się impulsy przejścia przez zero, wygenerowane impulsy przejścia przez zero zlicza się i są one miarą przemieszczenia. Wielkość przemieszczenia pomiędzy dwoma kolejnymi impulsami odpowiada wartości równej zewnętrznej średnicy płaszcza światłowodu. Urządzenie pomiędzy źródłem światła (ZS) a liniowa matrycą światłowodową (MS), której światłowody połączone są z układem pomiarowym, ma umieszczoną przesuwnie ruchomą przysłonę (RP). Wzdłuż przysłony (RP) są umieszczone na przemian paski przezroczyste i nieprzezroczyste.

(11 zastrzeżeń)

Sposób pomiaru przemieszczeń i urządzenie do pomiaru przemieszczeń

Nr i data zgłoszenia wynalazku: 379120 z dnia 2006 03 06
Międzynarodowa Klasyfikacja Patentowa (MKP): G01B 11/00 (2006.01)
Zgłaszający: Politechnika Wrocławska, Wrocław
Twórca: Fita Stanisław, Bogdan Marian

Skrót opisu

Sposób polega na tym, że wiązkę światła o stałym natężeniu kieruje się poprzez ruchomą przysłonę (RP) w postaci umieszczonych na przemian pasków przezroczystych (PP) i nieprzezroczystych (PN) na liniową matrycę światłowodową (MS), przy czym liniową matrycę światłowodową (MS) cyklicznie oświetla się poprzez paski przezroczyste (PP) przepuszczające wiązkę światła oraz zasłania się paskami nieprzezroczystymi (PN), natomiast sygnał świetlny przesyła się światłowodami do fotodetektora (FD). Po czym sygnał świetlny poddaje się detekcji i wytwarza się zmienny sygnał elektryczny, który wzmacnia się, filtruje i generuje się impulsy prostokątne, wygenerowane impulsy zlicza się oraz mierzy się czas pomiędzy impulsami, na podstawie których oraz wielkości przemieszczenia pomiędzy dwoma kolejnymi impulsami odpowiadającej wartości równej zewnętrznej średnicy płaszcza światłowodu, wyznacza się wielkość przemieszczenia, czas, prędkość oraz przyspieszenie przemieszczania się przedmiotu. Urządzenie ma pomiędzy źródłem światła (ZS) a liniową matrycą światłowodową (MS), której światłowody połączone są z układem pomiarowym (UP), umieszczoną przesuwnie ruchomą przysłonę (RP), przy czym wzdłuż przysłony (RP) są umieszczone na przemian paski przezroczyste (PP) i nieprzezroczyste (PN).

(11 zastrzeżeń)


Biuletyn Urzędu Patentowego nr 12 z 11 czerwca 2007 r.

Sposób pomiaru długości linii krzywej na mapie oraz szablon do stosowania tego sposobu

Nr i data zgłoszenia wynalazku: 378314 z dnia 2005 12 08
Międzynarodowa Klasyfikacja Patentowa (MKP): G01B 5/20 (2006.01)
Zgłaszający: Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń
Twórca: Dorożyński Ryszard

Skrót opisu

Sposób oznacza się tym, że do każdego fragmentu linii krzywej dopasowuje się łuk szablonu, zaznacza początek i koniec cięciwy optymalnej i odczytuje jej długość, po czym sumuje długości cięciw optymalnych oraz ewentualnie odcinków prostych. Szablon wykonany jest z materiału przeźroczystego i posiada współśrodkowe łuki (1) o stopniowanych promieniach (2) podzielone na 7 równych sektorów (3) promieniami (4) wyznaczającymi początek i koniec cięciw optymalnych (5) określonego łuku (1).

(2 zastrzeżenia)


Biuletyn Urzędu Patentowego nr 7 z 2 kwietnia 2007 r.

Urządzenie z wahadłem dwuosiowym do pomiaru zmian nachylenia w pionie

Nr i data zgłoszenia wynalazku: 377203 z dnia 2005 09 22
Międzynarodowa Klasyfikacja Patentowa (MKP): G01C 9/14
Zgłaszający: Instytut Geodezji i Kartografii, Warszawa
Twórca: Galiński Jan, Kołodziejczyk Mieczysław

Skrót opisu

Urządzenie z wahadłem dwuosiowym do pomiaru zmian nachylenia w pionie, zwłaszcza zmian nachylenia wysokich elementów budowli hydrotechnicznych jest wyposażone w przesłonę (6) w postaci okrągłej tarczy z nieprzezroczystego materiału zamocowaną na cięgnie (2), która współpracuje z obejmą (7) wyposażoną w układ czterech detektorów fotoelektrycznych (D1), (D2), (D3), (D4) i czterech żarówek z żarnikami liniowymi emitujących wiązki światła. Detektory i żarówki są rozmieszczone parami wzdłuż osi prostopadłych wahadła tzn. dwie pary wzdłuż osi x i dwie wzdłuż osi y i w ramach każdej pary detektor współpracuje z żarówką. Kombinacja matematyczna na czterech sygnałach pomiarowych z czterech detektorów fotoelektrycznych prowadzi do wytworzenia dwóch sygnałów wyjściowych proporcjonalnych do współrzędnych położenia osi cięgna (2) w układzie współrzędnych prostokątnych x, y.

(2 zastrzeżenia)

 

 

 

 

 

 


Biuletyn Urzędu Patentowego nr 5 z 5 marca 2007 r.

Zestaw autorefleksyjny

Nr i data zgłoszenia wynalazku: 376698 z dnia 2005 08 22
Międzynarodowa Klasyfikacja Patentowa (MKP): G01C 15/02
Zgłaszający: Politechnika Opolska, Opole
Twórca: Anigacz Wojciech, Ćmielewski Kazimierz

Skrót opisu

Zestaw autorefleksyjny charakteryzuje się tym, że wyposażony jest w tarczę (1) z libelą rurkową (2), pod którą umieszczona jest tuleja sprzęgająca (3), a po obu stronach tulei (3) są otwory centrujące ze znakami celowniczymi (4), zaś element optyczny (6) usytuowany jest na obejmie (7).

(8 zastrzeżeń)


Biuletyn Urzędu Patentowego nr 4 z 19 lutego 2007 r.

Urządzenie do rektyfikacji libeli

Nr i data zgłoszenia wynalazku: 376634 z dnia 2005 08 16
Międzynarodowa Klasyfikacja Patentowa (MKP): G01C 25/00
Zgłaszający: Politechnika Opolska, Opole
Twórca: Anigacz Wojciech, Anigacz Wit M.

Skrót opisu

Urządzenie do rektyfikacji libeli charakteryzuje się tym, że posiada drugą dźwignię jednoramienną (9) usytuowaną pod dźwignią (4), na której umieszczona jest libela (5), przy czym druga dźwignia jednoramienna (9) zaopatrzona jest w śrubę rektyfikacyjną (2) i połączona jest z dźwignią (4), na której umieszczona jest libela (5).

(5 zastrzeżeń)


Biuletyn Urzędu Patentowego nr 3 z 5 lutego 2007 r.

Sposób pomiaru przemieszczeń liniowych i kątowych oraz interferometr do pomiaru przemieszczeń liniowych i kątowych

Nr i data zgłoszenia wynalazku: 376383 z dnia 2005 07 29
Międzynarodowa Klasyfikacja Patentowa (MKP): G01N 33/00
Zgłaszający: Politechnika Wrocławska, Wrocław
Twórca: Budzyń Grzegorz, Rzepka Janusz

Skrót opisu

Sposób charakteryzuje się tym, że wzdłuż pomiarowej wiązki światła z nadajnika układu nadająco-odbierającego fale ultradźwiękowe (NO) kieruje się falę ultradźwiękową na reflektor ultradźwiękowy (RU) osadzony na ruchomym obiekcie, od którego wiązka fal ultradźwiękowych odbija się i zawraca do odbiornika układu nadająco-odbierającego fale ultradźwiękowe (NO), przy czym mierzy się czas przelotu fal ultradźwiękowych od nadajnika do odbiornika, który jest proporcjonalny do temperatury. Interferometr charakteryzuje się tym, że równolegle do pierwszej linii ma układ nadająco-odbierającego fale ultradźwiękowe (NO), którego nadajnik i odbiornik usytuowanych po przeciwległej stronie reflektora ultradźwiękowego (RU) osadzonego na poruszającym się obiekcie.

(2 zastrzeżenia)

Sposób pomiaru i kartowania kątów na mapie oraz cięciwokątomierze do stosowania tego sposobu

Nr i data zgłoszenia wynalazku: 376501 z dnia 2005 08 04
Międzynarodowa Klasyfikacja Patentowa (MKP): G09B 29/10; G01B 5/24
Zgłaszający: Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń
Twórca: Dorożyński Ryszard

Skrót opisu

Sposób pomiaru i kartowania kątów na mapie polega na tym, że z ustalonego na mapie bieguna wykreśla się przez punkty kierunkowe, linie kierunkowe, po czym również z bieguna przez punkty kierunkowe wykreśla łuk o promieniu, korzystnie równym 10 cm i mierzy długość odpowiadającej mu cięciwy. Długość cięciwy odkłada się na osi stopni lub gradów cięciwokątomierza i odczytuje całkowitą wielkość kąta, a jego część ułamkową odczytuje się na osi minut lub centygradów z przecięcia linii prostopadłej do tych osi poprowadzonej przez punkt przecięcia końca cięciwy z odpowiednią linią wyznaczającą ich wielkości ułamkowe. Cięciwokątomierz do pomiaru i kartowania kątów na mapie w stopniach i jego częściach ułamkowych odznacza się tym, że stanowi go płaski element mający oś stopni z podziałką jednostkową co 10, opisaną co 50 i zakresie pomiarowym 0-600 oraz prostopadłą do niej oś minut z podziałką jednostkową co 10’ i zakresie pomiarowym 0-60’. Pole prostokąta ograniczone tymi zakresami pomiarowymi posiada siatkę utworzoną przez linie równoległe do osi stopni i odległe od siebie co 10’ oraz linie ukośne wyznaczające minuty łącząc punkty n elementarnej podziałki osi stopni z punktami n+1 jej odpowiednika będącego górnym bokiem prostokąta.

(3 zastrzeżenia)