Pracownicy Centrum Teledetekcji oraz Centrum Geodezji i Geodynamiki na XIX Festiwalu Nauki Sapere Aude

W dniach 19 i 20 września 2015 r. pracownicy Centrum Teledetekcji i Centrum Geodezji i Geodynamiki Instytutu Geodezji i Kartografii brali udział w XIX Festiwalu Nauki pt. „SAPERE AUDE”, który odbył się na terenie Pałacu w Jabłonnie. Patronatem spotkania był Prezes Polskiej Akademii Nauk, Starosta Powiatu Legionowskiego, Wójt Gminy Jabłonna oraz Prezydent miasta Legionowo. Głównym celem Festiwalu była szeroko pojęta promocja i popularyzacja najważniejszych osiągnięć naukowych, prezentacja instytucji naukowych, badawczych, kulturalnych oraz upowszechnienie ich dorobku dydaktycznego, jak również integracja środowisk naukowych wokół ważnych problemów społecznych i etycznych nurtujących współczesny świat.

Dzięki zaproszeniu Polskiej Akademii Nauk, Centrum Teledetekcji oraz Centrum Geodezji i Geodynamiki Instytutu Geodezji i Kartografii miały również przyjemność zaprezentować swoją dotychczasową działalność oraz przybliżyć uczestnikom festiwalu tematykę teledetekcji, w szczególności interferometrii radarowej i zasadę działania GPS.

Z oferty festiwalu skorzystała przede wszystkim młodzież, rodziny z dziećmi, ale również przedstawiciele świata nauki. Pracownicy Centrum Teledetekcji prezentowali m.in. zobrazowania satelitarne i zdjęcia lotnicze (również w technice 3D), przeprowadzali quizy (nie tylko dla dzieci) i zabawy plastyczne, takie jak składanie modeli satelitów, prowadzili krótkie prelekcje dotyczące zastosowań danych teledetekcyjnych. oraz rozdawali materiały promocyjne.

Jednym z głównych prezentowanych zagadnień było przedstawienie sposobu pomiaru niewielkich milimetrowych deformacji powierzchni Ziemi, wykonywanych przy użyciu satelitów radarowych umieszczonych na orbicie okołoziemskiej. Badania tego rodzaju są prowadzone w Centrum Teledetekcji IGIK w ramach projektu DefSAR, który ma na celu stworzenie zintegrowanego systemu monitoringu deformacji podłoża gruntowego z wykorzystaniem interferometrii radarowej trwałych reflektorów. Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach Programu Badań Stosowanych (PBS). W badaniu wykorzystanych jest ponad 600 obrazów mikrofalowych z takich satelitów jak ERS-1/2, Envisat i CosmoSkymed Badaniom podlegają zarówno wielkoobszarowe ruchy całej Niecki Warszawskiej, jak również lokalne deformacje spowodowane budową pierwszej i drugiej linii metra oraz innych elementów infrastruktury.


Festiwal swoją atrakcyjnością przyciąga co roku wielu entuzjastów nowoczesnych technik, w tym roku także powtórzył swój sukces. Ponieważ za cel uznaliśmy rozwijanie kreatywności i promowanie rozwiązań pomagających w rozumieniu otaczającej rzeczywistości, pracownicy Centrum Teledetekcji musieli zmierzyć się z wieloma wnikliwymi pytaniami dzieci o kosmos, wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności artystyczno – modelarskich, jak również przybliżyć konstrukcję stałego reflektora towarzyszącemu nam przez cały czas. Wszystko w imię dobra Nauki.