Aktualności

IV FORUM INNOWACJI w Rzeszowie

W dniach 14-15 maja 2013 r., w Rzeszowie, zorganizowane zostało IV FORUM INNOWACJI, które gościło ponad 600 uczestników z dwunastu krajów. Hasłem przewodnim tegorocznych obrad było: Lotnictwo-Kosmos-Ekoinnowacje. W jedenastu dyskusjach panelowych uczestniczyło 60 panelistów – wybitnych przedstawicieli świata nauki, samorządowców i przedsiębiorców. Gościem specjalnym forum był kosmonauta polskiego pochodzenia Scott E. Parazynski.

czytaj więcej >

Eksperci Zakładu Teledetekcji na European Space Expo

W dniach 4-9. maja 2013 w Warszawie odbędzie European Space Expo - interaktywna wystawa przybliżająca realizację programów kosmicznych w zakresie nawigacji satelitarnej Galileo i obserwacji Ziemi Copernicus (d. GMES). Wystawę będzie można obejrzeć pod Pałacem Kultury i Nauki przy stacji metra Centrum. Wstęp bezpłatny.

czytaj więcej >

Lokalne podtopienia widoczne okiem satelitów

Codzienna rejestracja zdjęć satelitarnych NOAA.AVHRR oraz Terra.MODIS pozwala na obserwacje lokalnych podtopień w Polsce. Prezentowane obrazy pokazują podniesione stany wód w rzekach na Mazowszu, Podlasiu i Lubelszczyźnie w kwietniu 2013 roku. Na podstawie wieloczasowych i niskorozdzielczych zdjęć satelitarnych można sprawnie i skutecznie lokalizować obszary podtopień. W załączonych materiałach zaznaczono miejsca wylewu Biebrzy, Bugu, Wieprzu i Narwi. W drugiej połowie kwietnia odbył sie pierwszy w tym roku wyjazd terenowy nad Biebrzę. Zebrane zdjęcia pokazują skalę podtopień na terenie Doliny Biebrzy.

czytaj więcej >

Wynik postępowania konkursowego na stanowisko Dyrektora Instytutu Geodezji i Kartografii

W wyniku postępowania konkursowego na stanowisko dyrektora Instytutu Geodezji i Kartografii Komisja Konkursowa wyłoniła kandydata w osobie dr Marka Baranowskiego i przedstawiła kandydaturę Ministrowi Administracji i Cyfryzacji.

czytaj więcej >

Letnia Szkoła - GIONET Summer School 2013

Instytut Geodezji i Kartografii - Zakład Teledetekcji organizuje trzecią edycję szkoły letniej w ramach projektu GIONET (GMES Initial Operations – Network for Earth Observation Research Training). Szkoła letnia odbędzie się w Warszawie w dniach 18 – 27 września 2013 roku. Tematem przewodnim będzie ‘Zastosowanie teledetekcji w modelowaniu środowiska przyrodniczego i klasyfikacji pokrycia terenu’.

 

czytaj więcej >

Rocznik Astronomiczny 2013

 W LXVIII tomie Rocznika na 2013 rok podobnie jak w jego poprzednich edycjach zawarto bieżące uaktualnienia wynikające z  uchwał i rezolucji mię­dzy­na­ro­do­wych astronomicznych i geodezyjnych instytutcji i organizacji nau­ko­wych. W bieżącym wydaniu są to przede wszystkim zmiany definicji stałych astronomicznych przyjęte w rezolucjach XXVII Zgromadzenia Ge­ne­ral­ne­go Międzynarodowej Unii Astronomicznej w Pekinie w 2012 r.

  Dotyczy to m. in. nowej definicji jednostki astronomicznej oraz konsekwentnego jej oznaczania przez au - re­ko­men­do­wa­nego przez ww. ZG IAU. Istotną zmianą jest też zastąpienie tablic elementów macierzy precesyjno-nutacyjnej (Q) przez tablice składowych wektora jednostkowego Pośredniego Systemu Odniesienia (X, Y).

czytaj więcej >

Projekt GEOLAND na konferencji IGiK

„Geoland – korzyści dla użytkowników” to hasło konferencji zorganizowanej 18 grudnia w Warszawie przez Instytut Geodezji i Kartografii. Spotkanie poświęcone było podsumowaniu rezultatów projektu badawczego Geoland2 zrealizowanego przez IGiK wspólnie z Centrum Badań Kosmicznych PAN ze wsparciem finansowym 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej.

czytaj więcej >

Pracownik IGiK w Zarządzie Głównego Polskiego Towarzystwa Geograficznego

Pracownik IGiK został wybrany do Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Geograficznego

5 września 2012 r. podczas Walnego Zebrania Wyborczego delegatów w Poznaniu dokonano wyboru nowych władz Polskiego Towarzystwa Geograficznego na kadencję 2012 – 2015.

Nowym Przewodniczącym został wybrany prof. dr hab. Antoni Jackowski (Oddział Krakowski). Dokonano również wyboru nowego Zarządu Głównego. W jego składzie znalazł się m. in. pracownik Instytutu dr Dariusz Dukaczewski.

czytaj więcej >

Program GMES dla regionów - seminarium

W dniu 12 października (piątek) 2012 br. w Instytucie odbyło się seminarium „Program GMES dla regionów” nt.: potencjalnego wykorzystania Globalnego Monitoringu Środowiska i Bezpieczeństwa (GMES) przez użytkowników. Program GMES jest wspólną inicjatywą Komisji Europejskiej oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Celem nadrzędnym GMES jest obserwacja naszej planety, gromadzenie oraz analiza danych o stanie środowiska przyrodniczego oraz wczesne ostrzeganie o jego zagrożeniach zarówno tych o charakterze naturalnym (powodzie, tsunami, trzęsienia ziemi, osuwiska) jak i spowodowanych działalnością człowieka.

czytaj więcej >

Seminarium "Praktyczne zastosowanie technik satelitarnych w rolnictwie"

W dniu 16 lipca 2012 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie odbyło się seminarium pt.: Praktyczne zastosowanie technik satelitarnych w rolnictwie. Seminarium zostało zorganizowane z inicjatywy Marszałka Województwa Mazowieckiego – pana Adama Struzika przy współudziale Instytutu Geodezji i Kartografii. Do udziału w seminarium zostali zaproszeni przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Głównego Urzędu Statystycznego oraz Ośrodków Doradztwa Rolniczego z terenu województwa mazowieckiego oraz podlaskiego.
czytaj więcej >