SPOT-VGT
Aktualizacja:
|
Z dniem 1 czerwca 2014 zakończono misję satelity środowiskowego SPOT-VEGETATION. Satelita ten od 16 lat krążył po orbicie heliosynchronicznej i monitorował roślinność Ziemi. Następcą misji jest satelita nowej generacji PROBA-V, który został wyniesiony na orbitę 6 maja 2013 roku. Od grudnia 2013 do końca maja 2014 satelita ten służył równocześnie misji SPOT-VGT w celu zachowania spójnej rejestracji powierzchni Ziemi. Przez ten okres, przed rozpoczęciem samodzielnej i operacyjnej misji, instrumenty zainstalowane na PROBA-V zostały poddane testom i kalibracji. Więcej informacji o przejęciu misji SPOT-VGT przez PROBA-V na stronie portalu VITO lub TUTAJ. |
W Centrum Teledetekcji IGiK znajduje się baza zdjęć satelitarnych opracowanych na podstawie danych SPOT-VEGETATION. Są to kompozycje dekadowe wskaźników roślinnych NDVI i VCI dla Polski. Baza obejmuje zdjęcia od 1998 roku i jest aktualizowana na bieżąco.
Poniżej znajdują się przykładowe opracowania na podstawie bazy zdjęć SPOT-VGT. Więcej przykładów znajduje się w dalszej części strony.
Porównanie VCI między rokiem 2006 i 2007 |
Porównanie VCI między rokiem 2009 i 2010 |
Projekt VEGETATION został założony przez francuską agencję kosmiczną CNES, przy współpracy Belgii, Włoch i Szwecji. Jego zadaniem jest monitorowanie środowiska przyrodniczego Ziemi oraz procesów i zmian zachodzących w nim. Uzyskane wsparcie finansowe Komisji Europejskiej pozwoliło na opracowanie nowoczesnych instrumentów, które miały dostarczyć cennych informacji o pokrywie roślinnej Ziemi. Skonstruowano sensory VEGETATION (w skrócie VGT) i umieszczono je na francuskich satelitach serii SPOT. Wystrzelony 24 marca 1998 roku SPOT-4 miał na pokładzie po raz pierwszy zainstalowany ten instrument. Czwartego maja 2002 wystrzelono najnowszego SPOT-5, na którym to umieszczono drugi instrument o nazwie VEGETATION 2. Więcej informacji na stronie: www.spot-vegetation.com |
Dystrybutorzy danych VEGETATION oferują dwa rodzaje produktów: Primary (P) i Synthesis (S).
Produkty P oraz S-10 (D-10) są archiwizowane. Standardowym produktem VEGETATION są kompozycje dekadowe, które po trzech miesiącach archiwizowania zostają udostępniane bezpłatnie. W pozostałych przypadkach produkty są oferowane odpłatnie.
Specyfikację produktów znajdziesz na stronie SPOT-VEGETATION.
Schemat produktów SPOT-VGT
http://www.spot-vegetation.com
Produkty VEGETATION S-10 i D-10 są pobierane z serwera belgijskiego instytutu VITO. Na stronie http://free.vgt.vito.be/ wybiera się interesujący produkt, obszar pokrycia zdjęć oraz zakres czasowy. W bazie Instytutu znajdują się dane dla lat 1998-2012, czyli okresu pierwszych istniejących od początku projektu do tych na bieżąco aktualizowanych. Dane te są przycinane do obszaru Polski oraz maskowane z wykorzystaniem plików Status Map. To w nich są zawarte informacje o chmurach, śniegu, lodzie, lądzie i wodze. Następnie na podstawie obrazów NDVI wyprowadza się wskaźnik VCI. Na koniec są obliczane średnie wojewódzkie wartości ww. wskaźników. W tym zadaniu wykorzystuje się maskę rolniczą, opracowaną w Instytucie na podstawie klasyfikacji CORINE LAND COVER 2006. Końcowym wynikiem przetwarzania danych SPOT są obrazy pikselowe i wojewódzkie wskaźników NDVI i VCI.
Przykłady pochodzą z bazy danych SPOT-VGT. Opracowanie: Zakład Teledetekcji IGiK
Obrazy wskaźnika NDVI dla 2010 roku |
Obrazy wskaźnika NDVI z uwzględnieniem BRDF dla 2010 roku |
Obrazy wskaźnika NDVI dla 2011 roku |
Obrazy wskaźnika NDVI z uwzględnieniem BRDF dla 2011 roku |
Obrazy wskaźnika VCI dla 2010 roku |
Średnie wojewódzkie wartości wskaźnika VCI dla 2010 roku |
Obrazy wskaźnika VCI dla 2011 roku |
Średnie wojewódzkie wartości wskaźnika VCI dla 2011 roku |