Aktualności
Reprezentant IGiK w międzynarodowych metrologicznych grupach roboczych związanych z grawimetrią
W dniach 16-17 maja 2023 roku dr inż. Przemysław Dykowski uczestniczył w spotkaniu Grupy Roboczej ds. Grawimetrii przy Komitecie Konsultatywnym ds. Masy i Wielkości Pokrewnych Międzynarodowego Biura Wag i Miar (CCM Working Group on Gravimetry - CCM-WGG). Spotkanie odbyło się w Wiedniu w siedzibie Austriackiego Federalnego Urzędu Metrologii i Geodezji.
Nowe badania terenowe fluorescencji chlorofilu roślinności torfowisk
W dniach 20-21.06.2023 przeprowadzono kolejne pomiary terenowe fluorescencji chlorofilu roślinności torfowisk występujących na terenie Basenu Południowego i Środkowego Bagien Biebrzańskich. Dane naziemne, zgromadzone w ramach kampanii terenowych w 2022 roku, stanowiły cenny materiał do opracowania nowego algorytmu do określania czasowo-przestrzennej zmienności zjawiska fluorescencji chlorofilu. Dotychczasowe wyniki prac nad nowoczesnym modelem uczenia maszynowego wykazały przydatność zobrazowań satelitarnych Sentinel-2. Zostały one opublikowane na łamach czasopisma międzynarodowego Remote Sensing - Bartold Maciej, Kluczek Marcin: A Machine Learning Approach for Mapping Chlorophyll Fluorescence at Inland Wetlands.
Świętujemy 25 lat programu Copernicus
W dniu 15 czerwca odbyła się konferencja poświęcona 25-leciu programu Copernicus pt.: „Z kosmosu widać więcej, czyli rewolucja w monitorowaniu Ziemi”. Organizatorem wydarzenia była firma CloudFerro, która jest członkiem międzynarodowej sieci Copernicus Relays – ambasadorów europejskiego Programu Obserwacji Ziemi Copernicus. IGIK pełnił role jednego z partnerów merytorycznych wydarzenia
Instytut Geodezji i Kartografii ogłasza nabór na stanowisko specjalisty w Dziale Koordynacji Projektów
Instytut Geodezji i Kartografii ogłasza nabór na stanowisko specjalisty w Dziale Koordynacji Projektów
Naukowcy z Centrum Teledetekcji o fluorescencji chlorofilu i sztucznej inteligencji w PR Czwórka
Dzisiaj w Polskim Radio Czwórka w rozmowie z Oliwią Krettek, prowadzącą audycję Stacja Nauka, naukowcy z Centrum Teledetekcji IGiK Maciej Bartold i Marcin Kluczek mówili o nowych możliwościach zastosowania sztucznej inteligencji do analizy danych satelitarnych na potrzeby oceny stanu roślinności torfowisk.
Nagranie z seminarium "Założenie i pomiar osnowy grawimetrycznej w Irlandii (AGN Ireland)"
Nagranie z seminarium dr inż. Przemysława Dykowskiego pt. "Założenie i pomiar osnowy grawimetrycznej w Irlandii (AGN Ireland)".