Aktualności

Badanie intensywności pożarów - stypendium

Dr inż Agata Hościło została laureatką Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w programie POMOST (6/2012).

Tytuł projektu: A novel approach to estimate fire intensity and carbon emissions over a decade of fires in Poland

czytaj więcej >

Konferencja projektu badawczego OGNIWO

W dniu 12 czerwca br. w hotelu Intercontinental w Warszawie odbyła się konferencja zorganizowana przez Instytut Geodezji i Kartografii poświęcona podsumowaniu wyników projektu badawczego Rozwój cyfrowych zasobów geoinformacyjnych i ich udostępnianie w ramach Ogólnokrajowego Systemu Geoinformacji Naukowej Integrującego Wiedzę Geodezyjną – OGNIWO. Projekt ten Instytut realizował w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

czytaj więcej >

Forum Wymiany Doświadczeń w zakresie zastosowania Inteligentnych Systemów Transportowych (ITS) na Mazowszu

5 czerwca 2013 w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie odbyło się „Forum Wymiany Doświadczeń w zakresie zastosowania Inteligentnych Systemów Transportowych (ITS) na Mazowszu”. Forum zorganizowane zostało przez UM Województwa Mazowieckiego oraz Instytut Geodezji i Kartografii w ramach europejskiego projektu THE ISSUE.

czytaj więcej >

Konferencja projektu badawczego OGNIWO

W dniu 12 czerwca (środa) br. odbyła się konferencja zorganizowana przez Instytut Geodezji i Kartografii poświęcona podsumowaniu rezultatów projektu badawczego "Rozwój cyfrowych zasobów geoinformacyjnych i ich udostępnianie w ramach Ogólnokrajowego Systemu Geoinformacji Naukowej Integrującego Wiedzę Geodezyjną - OGNIWO", realizowanego przez Instytut w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
 

czytaj więcej >

"Po co nam kosmos?" spotkanie na FOKSAL

Po co nam kosmos?” to temat przewodni Dnia Nauki organizowanego przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, który odbył się 18. Maja 2013 w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie. Wydarzenie będące częścią cyklu imprez kulturalnych Maj Na Foksal miało na celu promocję idei rozwoju polskiego przemysłu kosmicznego oraz prezentację możliwości jakie oferują technologie satelitarne. Zakład Teledetekcji i Zakład Kartografii Instytutu Geodezji i Kartografii brały czynny udział w organizacji spotkania.

czytaj więcej >

IV FORUM INNOWACJI w Rzeszowie

W dniach 14-15 maja 2013 r., w Rzeszowie, zorganizowane zostało IV FORUM INNOWACJI, które gościło ponad 600 uczestników z dwunastu krajów. Hasłem przewodnim tegorocznych obrad było: Lotnictwo-Kosmos-Ekoinnowacje. W jedenastu dyskusjach panelowych uczestniczyło 60 panelistów – wybitnych przedstawicieli świata nauki, samorządowców i przedsiębiorców. Gościem specjalnym forum był kosmonauta polskiego pochodzenia Scott E. Parazynski.

czytaj więcej >

Eksperci Zakładu Teledetekcji na European Space Expo

W dniach 4-9. maja 2013 w Warszawie odbędzie European Space Expo - interaktywna wystawa przybliżająca realizację programów kosmicznych w zakresie nawigacji satelitarnej Galileo i obserwacji Ziemi Copernicus (d. GMES). Wystawę będzie można obejrzeć pod Pałacem Kultury i Nauki przy stacji metra Centrum. Wstęp bezpłatny.

czytaj więcej >

Lokalne podtopienia widoczne okiem satelitów

Codzienna rejestracja zdjęć satelitarnych NOAA.AVHRR oraz Terra.MODIS pozwala na obserwacje lokalnych podtopień w Polsce. Prezentowane obrazy pokazują podniesione stany wód w rzekach na Mazowszu, Podlasiu i Lubelszczyźnie w kwietniu 2013 roku. Na podstawie wieloczasowych i niskorozdzielczych zdjęć satelitarnych można sprawnie i skutecznie lokalizować obszary podtopień. W załączonych materiałach zaznaczono miejsca wylewu Biebrzy, Bugu, Wieprzu i Narwi. W drugiej połowie kwietnia odbył sie pierwszy w tym roku wyjazd terenowy nad Biebrzę. Zebrane zdjęcia pokazują skalę podtopień na terenie Doliny Biebrzy.

czytaj więcej >

Wynik postępowania konkursowego na stanowisko Dyrektora Instytutu Geodezji i Kartografii

W wyniku postępowania konkursowego na stanowisko dyrektora Instytutu Geodezji i Kartografii Komisja Konkursowa wyłoniła kandydata w osobie dr Marka Baranowskiego i przedstawiła kandydaturę Ministrowi Administracji i Cyfryzacji.

czytaj więcej >

Letnia Szkoła - GIONET Summer School 2013

Instytut Geodezji i Kartografii - Zakład Teledetekcji organizuje trzecią edycję szkoły letniej w ramach projektu GIONET (GMES Initial Operations – Network for Earth Observation Research Training). Szkoła letnia odbędzie się w Warszawie w dniach 18 – 27 września 2013 roku. Tematem przewodnim będzie ‘Zastosowanie teledetekcji w modelowaniu środowiska przyrodniczego i klasyfikacji pokrycia terenu’.

 

czytaj więcej >