Aktualności

Nabór do pracy w Centrum Geodezji i Geodynamiki Instytutu Geodezji i Kartografii.

Instytut Geodezji i Kartografii ogłasza nabór do pracy w Centrum Geodezji i Geodynamiki Instytutu Geodezji i Kartografii.

TERMIN SKŁADANIA OFERT: 15.09.2019 r.

czytaj więcej >

Masowe kwitnienie Bałtyku na zobrazowaniach satelitarnych

Jak co roku w sezonie letnim turyści borykają się z problemem kwitnienia Bałtyku i występowania w tym czasie sinic. W ubiegłym roku w lipcu z powodu sinic w najgorszym momencie zamkniętych było aż 50 nadbałtyckich plaż. Bieżący rok także odznacza się powszechnym występowaniem tych bakterii, przez które już 21 kąpielisk od Półwyspu Helskiego po Mierzeję Wiślaną, zostało zamkniętych. Sytuacja jest niestety charakterystyczna dla naszego akwenu, a fitoplankton i sinice są obecne w wodach Zatoki Gdańskiej niemal przez cały rok, szczególnie w okresach występowanie wysokich temperatur.

czytaj więcej >

Prof. dr hab. inż. Jan Kryński członkiem honorowym Międzynarodowej Unii Geodezji i Geofizyki

W uznaniu wyjątkowych osiągnięć w zakresie badań naukowych i współpracy międzynarodowej przyznano prof. dr hab. inż. Janowi Kryńskiemu – pierwszemu Polakowi – godność członka honorowego Międzynarodowej Unii Geodezji i Geofizyki.

czytaj więcej >

Krajowa mozaika Sentinel-2 z 2018 r.

Zespół Centrum Teledetekcji IGiK opracował mozaikę obrazów Sentinel-2 obejmującą terytorium Polski wraz z 10. kilometrowym buforem od granic kraju. Mozaika została przygotowana w kompozycji barwnej RGB (kanały 4, 3, 2), w rozdzielczości przestrzennej 10 metrów. Więcej o mozaice pod adresem: http://www.igik.edu.pl/pl/teledetekcja-krajowa-mozaika-sentinel2

czytaj więcej >

Przedłużajaca się susza i spadek prognozy plonów zbóż i rzepaku.

czytaj więcej >

Susza w środkowym pasie Polski.

czytaj więcej >

Poprawa prognozy plonów zbóż 2019.

czytaj więcej >

Seminarium Wykorzystanie rejestru danych Global Urban Footprint (GUF) do budowy wektorowej bazy sieci osadniczej w Polsce

10 czerwca 2019 roku w Instytucie Geodezji i Kartografii odbędzie się seminarium mgr inż. Małgorzaty Brzezińskiej-Klusek pt.: „Wykorzystanie rejestru danych Global Urban Footprint (GUF) do budowy wektorowej bazy sieci osadniczej w Polsce”

czytaj więcej >

Dobre uwilgotnienie upraw rolniczych 2019

czytaj więcej >

Wybory do Europarlamentu 2019

26 maja 2019 roku odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego, w których dokonywaliśmy wyboru 52 eurodeputowanych. Dr Anna Markowska opracowała frekwencje wyborczą na poniższych mapach. Wyniki zostały zaprezentowane na obu mapach barwnym wypełnieniem. Mapa po lewej stronie jest tradycyjnym kartogramem, a mapa po prawej nieregularną anamorfozą powierzchniową. Pole powierzchni powiatów anamorfozy powierzchniowej jest w tym przypadku proporcjonalne do liczby głosów ważnych oddanych podczas wyborów do Europarlamentu.

czytaj więcej >