Aktualności

Kalifornia we mgle

Kalifornijska Dolina Centralna to terytorium na którym bardzo często dochodzi do powstawania mgieł. Gdy zimowa wilgoć napływa znad Oceanu Spokojnego i tworzy śnieg w górach Sierra Nevada, może również tworzyć białe koce w Dolinie Centralnej. Znana jako Tule (too-lee), ta nieprzezroczysta mgła rozprzestrzeniła się po Kalifornii na czas przesilenia zimowego (na zobrazowaniach sytuacja z 2020 roku). Choć z góry wygląda ładnie, gęsta mgła może być niebezpieczna dla ludzi na ziemi.

czytaj więcej >

Webinarium SAT4EST

Zapraszamy na demonstrację aplikacji SAT4EST: „W jaki sposób satelity wspomagają zarządzanie lasami?" organizowaną przez Instytutu Geodezji i Kartografii oraz firmy Taxus IT we współpracy z Polską Agencją Kosmiczną. Wydarzenie odbędzie się 18 grudnia 2020 roku o godzinie 10:00 i będzie miało formę webinarium

czytaj więcej >

Rocznik Astronomiczny 2021

Rocznik Astronomiczny 2021 jest już dostępny w wersji drukowanej, nowe wydanie jest kontynuacją poprzednich edycji.

czytaj więcej >

Huragan Iota

Tradycyjnie sezon huraganów na Oceanie Atlantyckim trwa od początku maja do końca listopada. W tym okresie notuje się najwięcej burzowych ośrodków tropikalnych, z których co roku kilkanaście przeistacza się w bardziej zorganizowane sztormy tropikalne, a kilka z nich – w huragany. Rok 2020 jest jednak pod względem liczby cyklonów w strefie międzyzwrotnikowej rekordowy. To już 30 cyklon tropikalny nad Atlantykiem w tym roku. Tym razem powstał on nad Morzem Karaibskim.

czytaj więcej >

Seminarium Modelowanie strumienia węgla nad Bagnami Biebrzańskimi z wykorzystaniem techniki kowariancji wirów

Zapraszamy na seminarium online dr Katarzyny Misiury pt.: "Modelowanie strumienia węgla nad Bagnami Biebrzańskimi z wykorzystaniem techniki kowariancji wirów" - dr Katarzyna Misiura, prof. dr hab. K. Dąbrowska-Zielińska, dr J. Musiał, dr M. Bartold, mgr R. Gurdak, mgr inż. P. Grzybowski


Seminarium odbędzie się 23 listopada 2020 roku o godzinie 9:00 w aplikacji Teams Klik

czytaj więcej >

Satelity Sentinel monitorują rolnictwo w Polsce

Kierowany przez dr. Jędrzeja Bojanowskiego z IGiK projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej "EOStat: Agriculture Poland: Services for Earth Observation-based statistical information for agriculture" w kooperacji z Centrum Badań Kosmicznych PAN / Space Research Centre PAS dostarczył do Głównego Urzędu Statystycznego dane statystyczne dotyczące powierzchni upraw i prognozowanych plonów w 2020 roku

czytaj więcej >

IGiK z nagrodą "Zasłużony dla Inteligentnego Rozwoju"

Instytut Geodezji i Kartografii został wyróżniony Jubileuszowym Odznaczeniem „Zasłużony dla Inteligentnego Rozwoju”.

czytaj więcej >

31 pazdziernika odszedł od nas prof. dr hab. inż. Wojciech Bychawski

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 31 października zmarł nasz Kolega ŚP prof. dr hab. inż. Wojciech Bychawski.

czytaj więcej >

Projekt InCoNaDa finansowany z Funduszy Norweskich oficjalnie rozpoczęty

Projekt InCoNaDa finansowany z Funduszy Norweskich oficjalnie rozpoczęty
W minionym tygodniu, 6 października w Instytucie Geodezji i Kartografii (IGIK) odbyło się oficjalne rozpoczęcie projektu pt.: „Enhancing the user uptake of Land Cover / Land Use information derived from the integration of Copernicus services and national databases – InCoNaDa”. Projekt InCoNaDa znalazł się wśród innowacyjnych projektów NCBiR, które otrzymały dofinasowanie z Funduszy Norweskich w ramach projektu POLNOR2019.

czytaj więcej >

Potężny dym znad Kalifornii dociera do Europy

Po ostatnich niszczycielskich pożarach, które dotknęły zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, wyemitowane do atmosfery zostały ogromne ilości dymu i zanieczyszczeń, które sukcesywnie docierają nad Europę.

czytaj więcej >